Nasilanie się trądziku u 14-latki

Witam Pana, Panie doktorze moja 14 letnia córka ma trądzik od ponad 4 lat, nasila się. Zaczęło się od brania Euthyroxu przepisanego przez endokrynologa - ze wskazaniem na niedoczynność tarczycy. Leku tego już nie bierze, jednak trądzik powstał i się nasilił. Myślę że może u niej być problem z hormonami. Moje pytanie: jakie badania wykonać hormonalne ? Doustnie podaję jej cynk (15mg) plus wit.A (400mg), witaminę B2 i rutinoscorbin. Czy zdjęcia mogłyby być przydatne ?

Dobry wieczór,

Nasilenie trądziku nie musi być związane z przyjmowaniem Euthyroxu. Warto u córki sprawdzić poziom androgenów we krwi oraz sprawdzić, czy faktycznie nie ma niedoczynności tarczycy, bo wtedy stosowanie L-tyroksyny byłoby konieczne. badań prosze oznaczyć stężenie testosteronu wolnego lub całkowitego + SHGB, androstendionu i DHEA-S. Warto udać się do lekarza, bo po badaniu fizykalnym łatwiej jest podejmować jakiekolwiek decyzje dotyczące niezbędnej diagnostyki.Warto również rozważyć leczenie miejscowe i wspomagające - np. picie naparu z Bratka 2-3 x dziennie, wdrożenie zdrowej diety , z ograniczeniem węglowodanów prostych itd. W przypadku współistnienia innych cech sugerujących hiperanrogenemię warto rozważyć odpowiednie leczenie. Najlepszym rozwiązaniem byłaby wizyta u lekarza i dokładne zbadanie córki.
Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz

Proszę udać sie do dermatologa lub lekarza medycyny estetycznej i wykonać serię peelingów medycznych.

Jak wygląda pielęgnacja cery córki? Czy były wykonane jakieś badania na trądzik?