PCOS a zaburzenia hormonalne

Witam. Pytałam już kiedyś o podobną rzecz, o którą teraz chcę zapytać, ale jestem bardzo zdesperowana, nikt nie może, lub nie chce mi pomóc. Pytanie dotyczy tego czy fakt, że mam PCO, zbyt wysoki testosteron i prolaktynę (być może inne hormony też są nienieprawidłowe, ale nie miałam badań aby to stwierdzić) może spowodować nerwicę lekową, lub może w jakimś stopniu mieć na to wpływ? Mam nerwicę i nie mogę sobie z nią poradzić, nie da się żyć z niektórymi jej przejawami. Zaczęłam psychoterapię i właśnie pani psycholog, po zapoznaniu się z moją historią zasugerowała, że moja nerwica może brać się z tego, że moje hormony nie pracują dobrze. Ja oczywiście pytałam o to swojego ginekologa, ale jakoś to zignorował, także mam poczucie teraz, że jestem zostawiona ze swoim problemem sama, jestem już u kresu wytrzymałości, bo boję się, że nikt mi już nie pomoże, dlatego bardzo proszę o odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Tak, istnieje związek między zespołem policystycznych jajników  (PCOS) a zaburzeniami psychicznymi. Najczęstszą z tych ostatnich jest u kobiet cierpiących na PCOS depresja, jednak zaburzenia lękowe również nie należą do rzadkości! Być może PCOS nie jest wyłączną przyczyną Pani nerwicy, ale z pewnością może ją zaostrzać. Leczenie choroby endokrynologicznej, jako podstawowego problemu, powinno przyczynić się do poprawy Pani stanu psychicznego.
Pozdrawiam serdecznie!