Pieczenie podczas oddawania moczu po cewnikowaniu

Witam Panie Doktorze! W 2000 r. przeszedłem w Centrum Onkologii hormonoterapię i teleradioterapię z powodu raka prostaty. Na początku ub. roku z powodu wznowy (stwierdzonej histopatologicznie, PSA 3,96) przeszedłem trzy zabiegi brachyterapii (leczenie HDR – napromieniowanie śródtkankowe obszaru gruczołu krokowego), ostatnia dawka 25 lutego (każda po 10 Gy). Wynik PSA z października – 0,08. Od dwóch lat biorę Fokusin. W kwietniu przeszedłem artroskopię kolana. Po tym zabiegu na skutek zatrzymania moczu wykonano mi cewnikowanie, przy czym usiłowanie zakładania cewnika przez pielęgniarki było wielokrotnie powtarzane przez ok. 1/2 godz., zanim dokonał tego poproszony z innego oddziału urolog. Od tej pory mam kłopoty z oddawaniem moczu objawiające się silnym pieczeniem w prąciu i odbycie w czasie mikcji i przez ok. 15 min po. Na te dolegliwości brałem antybiotyk Cipronex, potem Furagin, preparaty żurawinowe, jednak nie zauważyłem poprawy. Mocz oddaję z różną częstotliwością, czasem co 40 min, ale też i co 3-4 godz., a w nocy dwukrotnie.

Ostatnio (przy defekacji z dużym wysiłkiem) w moczu dwukrotnie pojawiła się krew (były to plamki na papierze toaletowym), krwawienia z odbytu nie było. Mam 70 lat i jestem po częściowej resekcji jelita cienkiego z powodu zapaleń uchyłków nabytych, usunięcia polipów na jelicie grubym, mam też dużą torbiel lewej nerki, nadciśnienie. Wynik badania moczu na posiew z dn. 28.X.2011 – Brak wzrostu bakterii w moczu (bakteriuria ujemna). Z tego samego dnia badanie ogólne wykazało: kolor żółty, odczyn kwaśny, c.wł. 1,025 g/ml, białko nieobecne, glukoza nieobecna, urobilinogen w normie, krew obec.(+), nabłonki płaskie pojedyncze, leukocyty wpw. 1-2, erytrocyty św. i wył. wpw. 20-30, pasma śluzu w prep. pojedyncze. Uprzejmie proszę o poradę, czy są sposoby na zmniejszenie tych dokuczliwych, trwających już 1/2 roku dolegliwości, jak mam postępować? Czy pozostaje mi tylko bierne czekanie przez następne 1/2 r.? (tak mi powiedział onkolog, że odczyny popromienne mogą utrzymywać się przez rok). Pozdrawiam.

MĘŻCZYZNA, 70 LAT ponad rok temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Witam serdecznie!

Objawy które Pan opisuje mogą być efektem stosowanego agresywnego leczenia, jednak warto wykluczyć inne przyczyny pojawienia się dolegliwości. Badanie ogólne moczu i posiew moczu raczej wykluczają infekcję (przynajmniej bakteryjną), jednak niepokojąca jest obecność tak dużej liczby krwinek w badanych próbkach. Z tego powodu wskazane jest wykonanie USG jamy brzusznej z oceną pęcherza moczowego. Wskazana jest również ponowna ocena urologiczna. Niestety nie ma możliwości aby zalecić leczenie bez możliwości badania.

Skierowanie, zarówno na podstawowe badania laboratoryjne jak i USG jamy brzusznej, może wystawić lekarz rodzinny. Być może po zbadaniu Pana i dokładnym zebraniu wywiadu lekarz zaleci inny panel badań.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty