Pieczenie podczas oddawania moczu po cewnikowaniu

Witam Panie Doktorze! W 2000 r. przeszedłem w Centrum Onkologii hormonoterapię i teleradioterapię z powodu raka prostaty. Na początku ub. roku z powodu wznowy (stwierdzonej histopatologicznie, PSA 3,96) przeszedłem trzy zabiegi brachyterapii (leczenie HDR – napromieniowanie śródtkankowe obszaru gruczołu krokowego), ostatnia dawka 25 lutego (każda po 10 Gy). Wynik PSA z października – 0,08. Od dwóch lat biorę Fokusin. W kwietniu przeszedłem artroskopię kolana. Po tym zabiegu na skutek zatrzymania moczu wykonano mi cewnikowanie, przy czym usiłowanie zakładania cewnika przez pielęgniarki było wielokrotnie powtarzane przez ok. 1/2 godz., zanim dokonał tego poproszony z innego oddziału urolog. Od tej pory mam kłopoty z oddawaniem moczu objawiające się silnym pieczeniem w prąciu i odbycie w czasie mikcji i przez ok. 15 min po. Na te dolegliwości brałem antybiotyk Cipronex, potem Furagin, preparaty żurawinowe, jednak nie zauważyłem poprawy. Mocz oddaję z różną częstotliwością, czasem co 40 min, ale też i co 3-4 godz., a w nocy dwukrotnie.

Ostatnio (przy defekacji z dużym wysiłkiem) w moczu dwukrotnie pojawiła się krew (były to plamki na papierze toaletowym), krwawienia z odbytu nie było. Mam 70 lat i jestem po częściowej resekcji jelita cienkiego z powodu zapaleń uchyłków nabytych, usunięcia polipów na jelicie grubym, mam też dużą torbiel lewej nerki, nadciśnienie. Wynik badania moczu na posiew z dn. 28.X.2011 – Brak wzrostu bakterii w moczu (bakteriuria ujemna). Z tego samego dnia badanie ogólne wykazało: kolor żółty, odczyn kwaśny, c.wł. 1,025 g/ml, białko nieobecne, glukoza nieobecna, urobilinogen w normie, krew obec.(+), nabłonki płaskie pojedyncze, leukocyty wpw. 1-2, erytrocyty św. i wył. wpw. 20-30, pasma śluzu w prep. pojedyncze. Uprzejmie proszę o poradę, czy są sposoby na zmniejszenie tych dokuczliwych, trwających już 1/2 roku dolegliwości, jak mam postępować? Czy pozostaje mi tylko bierne czekanie przez następne 1/2 r.? (tak mi powiedział onkolog, że odczyny popromienne mogą utrzymywać się przez rok). Pozdrawiam.

Witam serdecznie!

Objawy które Pan opisuje mogą być efektem stosowanego agresywnego leczenia, jednak warto wykluczyć inne przyczyny pojawienia się dolegliwości. Badanie ogólne moczu i posiew moczu raczej wykluczają infekcję (przynajmniej bakteryjną), jednak niepokojąca jest obecność tak dużej liczby krwinek w badanych próbkach. Z tego powodu wskazane jest wykonanie USG jamy brzusznej z oceną pęcherza moczowego. Wskazana jest również ponowna ocena urologiczna. Niestety nie ma możliwości aby zalecić leczenie bez możliwości badania.

Skierowanie, zarówno na podstawowe badania laboratoryjne jak i USG jamy brzusznej, może wystawić lekarz rodzinny. Być może po zbadaniu Pana i dokładnym zebraniu wywiadu lekarz zaleci inny panel badań.

Pozdrawiam