Prośba o ustalenie diety, która pozwoli przytyć

Witam. Mam 22 lat 168cm i waże jedynie 45 kg! Jestem bardzo nerwową osobą, często właśnie przez to nie jem... źle mi z tym jak wygląda. Są takie chwile w których już odzyskuję powoli swoją dawną wagę, ale wystarczy jedna noc/impreza/stres i momentalnie chudnę. Nie za bardzo mnie stać na dietetyków ponieważ sama się utrzymuję i do tego opłacam studia. chciałabym aby ktoś pomógł mi ustalić dietę. której na pewno będę się trzymać jak już ją bede miała przed oczami.
KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu

Otyłość w Polsce

Witam. Przede wszystkim proszę się upewnić, czy jest Pani zdrowa (problemy z przytyciem mogą być wywołane np. nadczynnością tarczycy, dlatego warto sprawdzić poziom hormonów). Aby ustalić dla Pani konkretny jadłospis i zalecenia, potrzebny jest szczegółowy wywiad dietetyczny. Nie napisała Pani czy zawsze była Pani tak szczupłą osobą, czy może nastąpiło to w krótkim okresie czasu? Ma Pani sporą niedowagę i przytycie jest wręcz zalecane, dla ogólnej poprawy zdrowia. Bardzo prawdopodobne, że ciągłe podenerwowanie nasila się także przez niewłaściwą dietę (brakuje w niej witamin i minerałów). Niedożywienie może prowadzić do niebezpiecznych powikłań, dlatego radziłabym wdrożyć właściwe nawyki żywieniowe. Oprócz tego należy zadbać o higieniczny tryb życia, a więc porządnie się wysypiać, unikać stresu, nie palić papierosów (jeśli jest Pani osobą palącą, rzucenie palenia bardzo pomaga w przybieraniu masy ciała), zadbać o regularną aktywnoś fizyczną (wysiłek fizyczny świetnie pobudza apetyt).
A oto ogólne zalecenia, które mogą pomóc:
- Najlepiej spożywać 5-6 posiłków dziennie, co 2-3 godziny. Po posiłku najlepiej odpocząć, zrelaksować się, zrobić sobie drzemkę. Posiłki powinny być także spożywane w spokojnej atmosferze, bez pośpiechu.
- Codziennie należy spożywać takie produkty jak: kasze, płatki zbożowe, ryż, ziemniaki, pieczywo jasne lub razowe z dużą ilością ziaren, wyroby z mąki białej oraz pełnoziarnistej lub Graham (np. makarony, kluski, naleśniki, pyzy).
- pełnotłuste lub półtłuste produkty mleczne, desery mleczno-owocowe z dodatkiem orzechów
- kilka razy w tygodniu warzywa strączkowe (fasola, soczewica, groch, soja, ciecierzyca)
- minimum kilka razy w tygodniu: chude mięso, jaja i potrawy jajeczne np. omlety, suflety, jajecznica
- 2-3 razy w tygodniu tłuste ryby morskie
- jako przekąska orzechy i pestki np. orzechy włoskie, orzechy laskowe, migdały, sezam, słonecznik, pestki dyni, siemię lniane oraz wiórki kokosowe (można je dodawać np. do pieczywa, do musli, do deserów)
- codziennie owoce świeże takie jak: banany, awokado, śliwki, gruszki, ananas, winogrona, mango, figi
- w umiarkowanych ilościach owoce suszone bez konserwantów (np. morele, figi, daktyle, śliwki, papaja, żurawina)
- codziennie przecierowe soki owocowe i warzywne
- od czasu do czasu miód w niewielkich ilościach
- masło (w umiarkowanych ilościach)
- codziennie oleje roślinne (zwłaszcza do surówek i sałatek, można także dodawać do zup po przyrządzeniu) np. oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej z pestek winogron, olej z pestek dyni, olej sezamowy, olej rydzowy, olej lniany
- świetnym sposobem na przemycenie dodatkowych kalorii są także gęste koktajle owocowe lub warzywne oraz zupy kremy
- Nie wolno też zapominać o spożywaniu kilku porcji świeżych warzyw i owoców dziennie oraz o piciu wody mineralnej niegazowanej między posiłkami. Wskazana jest również herbatka z melisy.
- Nie należy spożywać potraw smażonych, panierowanych, wzdymających oraz słodyczy, żywności fast-food, mocno solonych, produktów typu instant (np. zupki w proszku).
- Niewskazana jest także kofeina, czyli należy unikać kawy, mocnej herbaty oraz napojów energetyzujących.
Zapraszam do poradni online: www.lekkoizdrowo.pl, gdzie może Pani skorzystać z indywidualnie ułożonego jadłospisu w bardzo przystępnej cenie.
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia.

0

Witam serdecznie,
Na początku zalecam zrobić badania np na cukier oraz nadczynność tarczycy. Jeżeli z badań wyjdzie wszystko w porządku należałoby szukać przyczyny tak niskiej wagi w diecie. Powinna Pani skupić się nad tym co zjada, a nie tylko ile. Często spożywamy jedzenie niezdrowe, złej jakości, wysokokaloryczne ale tak naprawdę ubogie w ważne składniki odżywcze. W ten sposób wcale nie odżywiamy swego organizmu. Należy spożywać od 5 do 6 posiłków dziennie, co 2-3 godziny, o podobnych porach każdego dnia. Pierwszy posiłek należy zjadać nie później niż 1 godzinę po przebudzeniu, natomiast ostatni na 2 godziny przed snem. Należy pić 1-2 litry płynów dziennie, przede wszystkim pomiędzy posiłkami. Powinno się pić wodę mineralną, a także soki owocowe, soki owocowo-warzywne oraz warzywne (najlepiej świeżo wyciskane). Pomiędzy posiłkami wskazane jest sięganie po zdrowe przekąski: orzechy, nasiona, pestki, suszone owoce. Nie należy pomijać żadnego z wyznaczonych posiłków. Należy unikać produktów, które powodują biegunki lub inne dolegliwości jelitowo- żołądkowe. Należy zadbać o odpowiednią dawkę snu min. 7 godzin. Przed snem można wypić melisę lub szklankę ciepłej wody z miodem.

W celu zwiększenia masy ciała powinna Pani być na tzw. bilansie dodatnim czyli dostarczać więcej kalorii niż Pani zużywa. Proszę wyliczyć swoją czynną przemianę materii i tak dobrać jadłospis aby energetyczność diety ją przewyższała. Jeżeli miałaby Pani problem z ustaleniem diety zachęcam do kontaktu, chętnie pomogę.

kontakt: tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty