Skąd biorą się obrzęki nóg?

Witam!

Mam 51 lat. Mierzę 162 cm i ważę 72 kg. Prowadzę siedzący tryb życia i nie należę do osób aktywnych fizycznie. Moim problemem są opuchnięte, bolące nogi. Nogi najczęściej są opuchnięte pod koniec dnia jednak to nie jest reguła, gdyż czasami niedługo po obudzeniu nogi już puchną. Często budzę się już z obolałymi stopami, a pod koniec dnia ból jest tak silny, że nie pomagają żadne ogólnodostępne środki przeciwbólowe. Pisząc opuchnięte nogi, mam na myśli stopy, kostki i łydki. Czasami jest taki ciężki stan, że nie mogę włożyć lub zapiąć butów. Dodatkowo czasami kostki i łydki są zaczerwienione, a czasami mam wrażenie, że sinieją.

Miałam badanie przepływu krwi na nogach, które wyszło prawidłowo. Mam nadciśnienie tętnicze i badania wykazały, że mam powiększone serce. 10 lat temu wykryto u mnie chorobę tarczycy i następnie trafiłam do szpitala na okulistykę z wysokim ciśnieniem w oczach. Obecnie wyniki badań tarczycy są w normie. Leczę się na nadciśnienie tętnicze. Niedawno byłam w szpitalu w celu diagnozy, przeszłam szereg badań, m.in. echo serca, badanie Holtera, kolonoskopię, gastroskopię. Diagnozy nie otrzymałam i nogi jak puchły i bolały tak puchną i bolą. Lekarze zrzucili wszystko na stres, nadciśnienie i na nadwagę. Wykryto u mnie dodatkowo powiększone serce, nadżerki żołądka i przepuklinę przełyku. Występują u mnie również częste biegunki, często krwawe (podobno to wina nadżerek). Biorę lekarstwa na nadciśnienie i przepływ krwi przez żyły i czekam na wizytę u gastroenterologa. Bardzo proszę o pomoc.

Z poważaniem.

Pytanie zadane 17-04-2012r. o 12:03
lek. Karol Kaziród-Wolski porady udziela lek. Karol Kaziród-Wolski

lekarz w trakcie specjalizacji z kardiologii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii.

Porada eksperta

Witam!

W opisanej sytuacji obrzęki mogą wynikać z przyczyn takich jak: niewydolność krążenia (przerost mięśnia sercowego spowodowany nadciśnieniem tętniczym), nadwaga, stres, siedzący tryb życia. Niewykluczone jest, że problem jest złożony i wynika z nałożenia się kilku z tych czynników. W przypadku niewydolności krążenia pewną ulgę powinny przynieść leki moczopędne oraz elewacja (uniesienie) kończyn dolnych. Warto zadbać o krótkotrwałe, ale regularne przerwy w pracy na ćwiczenia ruchowe. Ważna jest również redukcja masy ciała, obecne BMI wskazuje na nadwagę. Wg opisu wykonane zostało badanie przepływu żylnego i nie wykryto cech przewlekłej niewydolności żylnej, w związku z tym ten czynnik można uznać za mało prawdopodobny. Jeśli chodzi o dolegliwości z przewodu pokarmowego to należy pozostać pod kontrolą gastroenterologa. Niestety nie opisała Pani czy zostały wykonane badania w kierunku H.pylori. Być może konieczne okaże się leczenie eradykacyjne H.pylori i ocena pod kątem leczenia zabiegowego przepukliny rozworu przełykowego.

Podsumowując proponuję skonsultować problem przewodu pokarmowego z gastroenterologiem, natomiast problem obrzęków warto skonsultować z kardiologiem lub chirurgiem naczyniowym w celu dobrania optymalnego leczenia.

Pozdrawiam serdecznie!

Artykuły na ten temat:
Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Depresja a tabletki na nadciśnienie?

Czy depresja moze byc spowodowana zle dobranymi, lub zbyt mocnymi tabletkami na obnizenie cisnienia??...

lek. Paweł Gosek Porady udziela lek. Paweł Gosek psychiatra, pracuje na Oddziale Chorób Afektywnych II Kliniki Psychiatrycznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Nadciśnienie tętnicze a niskie ciśnienie rozkurczowe

Mam 62 lata, wzrost 176 cm, waga 100 kg. Leczę zbyt wysokie ciśnienie tętnicze (Piramil 0,5...

lek. Rafał Gryszkiewicz Porady udziela lek. Rafał Gryszkiewicz absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wśród jego zainteresowań znajduje się kardiochirurgia, chirurgia ogólna, medycyna tropikalna. Obecnie odbywa rezydenturę z chirurgii ogólnej w Klinice Chirurgii Szpitala Uniwersyteckiego Collegium Medicum UJ w Krakowie.
Stosowanie leków w leczeniu nadciśnienia

Witam Państwa! Mam takie pytanie. Leczę się na nadciśnienie. Obecnie mam 73 lata. Moje tętno...

lek. Marta Hat Porady udziela lek. Marta Hat pracownik Szpitala Specjalistycznego im. dr Józefa Babińskiego w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej.
Skoki ciśnienia podczas leczenia nadciśnienia

Witam Państwa! Mam pytanie. Jestem leczona na nadciśnienie, 73 lata, tętno 50-60/min. Zalecono...

lek. Marta Hat Porady udziela lek. Marta Hat pracownik Szpitala Specjalistycznego im. dr Józefa Babińskiego w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej.
Złe samopoczucie przy leczeniu nadciśnienia

Mama moja ma 83 lata, choruje na nadciśnienie. Zawsze rano ma 189/108. Dostaje tabletki na...

lek. Magdalena Parys Porady udziela lek. Magdalena Parys lekarz w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym Oddział I Wewnętrzny.
Badania diagnostyczne w kierunku nadciśnienia płucnego

Jakie badania należy wykonać, aby potwierdzić lub wykluczyć nadciśnienie płucne. Chorobę tą...

lek. Karol Kaziród-Wolski Porady udziela lek. Karol Kaziród-Wolski lekarz w trakcie specjalizacji z kardiologii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii.
Nadciśnienie a omdlenia

Dzień dobry. Choruje na astmę, nadciśnienie (nie za wysokie) oraz serce. Biorę leki: C***5...

lek. Karol Kaziród-Wolski Porady udziela lek. Karol Kaziród-Wolski lekarz w trakcie specjalizacji z kardiologii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii.
pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij