Suplementacją kreatyną podczas ćwiczeń na siłowni

Suplemantacja kreatyną. Witam mam 30 lat od września regularnie trenuję na siłowni 3 razy w tygodniu,mam zbilansowaną dietę. Chciałbym się wspomóc preparatami kreatyny oczywiście myślę tutaj o rozsądnych zalecanych dawkach mianowicie 5 gramów dziennie. Czytałem że suplementacja kreatyną może osłabiać odporność stąd moje pytanie czy w czasie suplementacji powinienem przyjmować jakieś dodatkowe witaminy np C oraz minerały magnez, potas lub ewentualnie inne w postaci suplementów ? Pozdrawiam

Stosowanie keratyny zostało przebadane i jak w większości przypadków środków farmakologicznych udowodniono występowanie skutków ubocznych. Jednak jest to niewielki odsetek badanych i jeżeli nie występują u Pana to nie ma powodów do zmartwień. Jeśli spożywa Pan odpowiednią ilość witamin i minerałów nie trzeba dodatkowo ich suplementować.

Witam serdecznie,

kreatyna jest jednym z najbardziej przebadanych suplementów ergogenicznych (a nie farmakologicznych). Nie wykazano jednak jej negatywnego wpływu na odporność. W przypadku stosowania odpowiednich dawek nie powinno mieć to żadnego wpływu na działanie układu immunologicznego. Proszę jednak zadbać o prawidłową dietę, jeśli występują problemy z odpornością.

Pozdrawiam,
mgr dietetyki Natalia Główka