Szybkie bicie serca u małego chłopca

Szanowni Państwo, wczoraj podczas spokojnych zajęć - malowanie - mój 3,5 letni syn powiedział do babci, ze strasznie wali mu serce. Babcia przyłożyła mu dłoń do klatki piersiowej i stwierdziła, że serce bije bardzo szybko. Po jakimś czasie (niestety nie jestem w stanie określić jakim) sytuacja się unormowała. Jak wróciłam do domu zmierzyłam dziecku tętno - miało 104 uderzenia na minutę, czyli jak na dziecko to nic niezwykłego. Zapisałam syna do internisty w celu otrzymania skierowania do kardiologa dziecięcego, gdyż jestem przerażona. Uprzejmie proszę o podanie jakie badania powinien zlecić lekarz, bo że jest to sytuacja niepokojąca nie mam wątpliwości.

Witam!
Opisane objawy mogą mieć wiele przyczyn. Przyspieszona czynność serca czyli tachykardia może związek zarówno z czynnikami fizjologicznymi (gorączka, stres emocjonalny) jak i z podłożem chorobowym (zaburzenia rytmu serca, niedokrwistość, nadczynność tarczycy, infekcje). Ogólnie u dzieci w wieku 2-10 lat częstość akcji serca mieści się w granicach 70-110/min. 104/min nie jest złym tętnem. Aby mieć jasny obraz sytuacji wskazane jest wykonanie EKG spoczynkowego, badań podstawowych (morfologia krwi, bad. ogólne moczu, OB, CRP, TSH). W zależności od stwierdzonych nieprawidłowości może być konieczne ewentualne wykonanie badania Holtera EKG 24-godzinnego, ECHO serca i innych. Na początku proponuję skonsultować problem z pediatrą, być może problem nie wymaga od razu wizyty u kardiologa dziecięcego. Do czasu wizyty proponuję mierzyć tętno rano i wieczorem (najlepiej w czasie lub po odpoczynku). Warto sprawdzić również jakie jest ciśnienie tętnicze u dziecka. Pozdrawiam serdecznie!