Tabletki na odchudzanie, nieregularne cykle a ból brzucha i brązowe upławy

Witam, mam 29 lat i urodziłam już dwoje dzieci, najmłodszy syn ma 3 latka, i mam stałego partnera... 2 dni temu skończyła mi się miesiączka, a muszę dodać, że są one nieregularne od dwóch lat, odkąd wyjechałam z Polski. Miesiączka trwa zazwyczaj 3-4 dni, ale tym razem po 4 dniu dostałam gęste, kleiste upławy o zabarwieniu brunatnym i kłujący ból podbrzusza, czasami występuje swędzenie. Trwa to już drugi dzień i powiem szczerze, że się niepokoję... Kilka miesięcy temu występował silny ból podbrzusza, dochodzący aż do pleców, i częste, ale krótkotrwałe swędzenia, zazwyczaj po umyciu się. Myślałam, że to może wina mydła, ale zmieniłam je i częściowo odstąpiło, a teraz pierwszy raz do tego doszły te upławy. Muszę dodać, że w wieku 17 lat chorowałam na zapalenie przydatków, ale do tej pory nie miałam z nimi problemów. Nie stosuję antykoncepcji, ale od października tamtego roku biorę tabletki na odchudzanie i dość szybko tracę na wadze. Czy one mogą mieć z tym coś wspólnego? Bardzo proszę o pomoc, bo w Polsce będę dopiero na wakacje, i boję się, żeby nie było za późno...

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Objawy, które Pani przedstawia, są niepokojące i powinny być zweryfikowane w badaniu przez ginekologa. Brązowe upławy mogą być związane z patologią każdej części narządu rodnego, tj. infekcja pochwy, uraz, nadżerka, stan zapalny szyjki macicy, mięśniaki macicy, przerost endometrium, torbiele i guzy jajników, zapalenie przydatków, zaburzenia hormonalne i inne. Zbyt intensywne odchudzanie może negatywnie wpłynąć na gospodarkę hormonalną i wywołać zaburzenia miesiączkowania, lecz zazwyczaj w stronę wtórnego braku miesiączki.

Dlatego też koniecznie należy udać się do ginekologa, poddać badaniu, wykonać badanie ultrasonograficzne i badanie cytologiczne szyjki macicy.

Nie powinno się tego bagatelizować, zwłaszcza, że dołączają się bóle. Warto wykonać też badanie ogólne moczu w celu wykluczenia nakładającego się na to zakażenia układu moczowego.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.