Ucisk w gardle po gastroskopii i uprawianie jogi przy przepuklinie rozworu przełykowego

Mam 37 lat. W gastroskopii stwierdzono u mnie przepuklinę wślizgową rozworu przełykowego oraz zapalenie refluksowe przełyku. Chciałem zapytać czy z tą przypadłością można ćwiczyć jogę. I czy prawdą jest, że dzięki ćwiczeniom przepony ( "częste energiczne wciągnięcie brzucha, kilkakrotnie w ciągu godziny") - można uzyskać poprawę? I jeszcze, tydzień po gastroskopii odczuwam ucisk w krtani (w dołku przy tchawicy, jak przy za ciasnym golfie), to normalne? Uczucie ucisku zwiększyło się po sesji jogi

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Objawy jakie Pani zgłasza są konsekwencją rozpoznanej choroby. Ćwiczenia nie są przeciwwskazane, jednak czasami, jak i w Pani przypadku mogą nasilać dolegliwości.