Utrata świadomości a zmiany miażdżycowe

Opiszę pokrótce swoją sytuację. Straciłam przytomność dwukrotnie w nocy, jak wstałam do toalety, między 1 a 2 w nocy. Pierwszy raz zrobiło mi się niedobrze na toalecie, oblałam się potem, wstałam chcąc dojść do kuchni, bo bardzo chciało mi się pić i upadłam w holu, sama odzyskałam przytomność, nie widziałam dobrze na oczy, obudziłam męża, posadził mnie przy stole i tam opowiadając co mi się stało, drugi raz straciłam przytomność. Mąż mówił, że charczałam, położył mnie na boku i zaczął cucić mnie. Tym drugim razem oddałam kał, byłam zlana zimnym potem. Wezwane pogotowie stwierdziło, że to od kręgosłupa (mam dyskopatię kręgosłupa szyjnego). Zrobiono mi ekg i kazano zgłosić do lekarza. Mówiłam, że mam szum w głowie i mrowienie lewej strony twarzy, od dłuższego czasu ból prawego ramienia. Lekarz rodzinny skierował mnie do neurologa, zrobiłam przepływy żył szyjnych, gdzie badanie wykazało zmiany miażdżycowe pod postacią okrężnych zwapniałych blaszek miażdżycowych w końcowych odcinkach obu ACC, przechodzące na początkowe odcinki ACI. Przepływ w prawym AV odcinka V2 (odcinek kręgosłupa szyjnego) nie został uwidoczniony - podejrzenie niedrożności uwidoczniono natomiast przepływ w odcinku VI tętnicy kręgowej prawej. Teraz moje pytanie, czy przeszłam mikroudar i czy tę niedrożność żylną mogę mieć operowaną?

KOBIETA, 50 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Witam!

Niestety nie przedstawiła Pani całości badania dopplerowskiego tętnic szyjnych. Z opisu wynika, że uwidoczniono znaczne zmiany miażdżycowe oraz wysunięto podejrzenie niedrożności tętnicy kręgowej na pewnym odcinku. Całość opisu Pani przypadku może sugerować tzw.w zespół kręgowo-podstawny, który zazwyczaj wynika ze zmian zwyrodnieniowych w odcinku szyjnym kręgosłupa, dodatkowym czynnikiem zmniejszającym przepływ w tętnicach kręgowych jest znaczna miażdżyca tych naczyń co może dawać opisane przez Pani objawy. Oprócz tego wydaje się, że opisywany epizod utraty przytomności mógł być tzw. przemijającym napadem niedokrwiennym (TIA) czyli krótkotrwałym niedokrwieniem mózgu. Proponuję zgłosić się z wynikiem badania USG do neurologa oraz do chirurga naczyniowego w celu oceny wskazań do ewentualnego leczenia zabiegowego. Oprócz kwestii samej miażdżycy należy uwzględnić również zachowawcze leczenie dyskopatii szyjnej (rehabilitacja).

Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty