Wymioty po tabletce: Czy skuteczność jest zachowana?

Witam! Od 10 miesięcy biorę tabletki, w ubiegłą niedzielę przyjęłam 21-tabletkę jak zwykle o 19. W poniedziałek rano odbyłam stosunek, partner skończył we mnie. Wieczorem wzięłam 22 tabletkę, po ok 3 godzinach nastąpiły niewielkie wymioty. Nie brałam żadnej dodatkowej tabletki. Dodam, że od poniedziałku nie współżyłam. Czy skuteczność tabletek może być zmniejszona? Czy poniedziałkowy poranny stosunek był bezpieczny? Proszę o odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

W przypadku prawidłowo funkcjonującego przewodu pokarmowego proces wchłaniania środków hormonalnych wynosi około 3-4 godzin, maksymalnie 6. Jeżeli zatem dojdzie w tym czasie do wymiotów, by zachować skuteczność antykoncepcji, konieczne jest przyjęcie tabletki dodatkowej. Ponieważ doszło w tym czasie do stosunku płciowego, ryzyko ciąży istnieje. Proszę zatem wykonać test ciążowy, który powinien być wiarygodny mniej więcej 10-14 dni po stosunku.