Poziom MONO u 29-latki

Witam chciałabym zapytać czy jeśli z badania krwi mi wyszedł taki wynik MONO 1,34 (norma0,2-1,0) MONO% 20,7 (norma3,0-8,0) to jest to cos poważnego?

Witam!
Monocytoza, czyli zwiększona liczba monocytów we krwi świadczy zazwyczaj o przewlekłym stanie zapalnym toczącym się w organizmie. Nie da się na podstawie jedynie tego wyniku rozstrzygnąć, o jaki konkretnie stan chodzi. Do ustalenia tego konieczne jest zebranie wywiadu lekarskiego (czy ma Pani jakieś objawy, jeśli tak to jakie i od kiedy), badanie oraz wykonanie dodatkowych badań. Wskazana jest też kontrola u stomatologa i ginekologa (często przyczyną stanów zapalnych są niewyleczone ubytki w zębach czy infekcje intymne). Być może ma Pani jakiś znany stan zapalny, np. przewlekłe zapalenie zatok, astmę, chorobę Hashimoto czy inne - może to tłumaczyc występowanie monocytozy. Sama monocytoza jest jedynie odchyleniem w wyniku badania, nie chorobą i nie leczy jej się. Sama w sobie nie stanowi również zagrożenia dla zdrowia. Należy jednak szukać jej przyczyn.