Agresja i depresja - jak pomóc mężowi?

Witam, Mój mąż jest bardzo agresywny, z byle powodu wybucha złością. Jeśli nie odpuszczę - wszystko kończy się wielką kłótnią. Czasami nie mam już siły, nie wiem co mam robić, jak go uspokoić. Ostatnio mąż zwierzył mi się z tego, że ma problemy z pracą, ze sobą, że chciałby podjąć jakieś leczenie, bo wie, że dzieje się z nim źle. Jest bardzo dobrym pracownikiem, ale szefowie mało to doceniają, wręcz "jeżdżą" po wszystkich pracownikach, maja ich za nic. Mąż sobie z tym nie radzi, po nocach nie śpi, jeśli na drugi dzień ma do pracy na rano. Niestety nie za bardzo może zmienić pracę, bo mieszkamy w małej miejscowości, a ta praca jest dobrze płatna - w innej nie zarobi na utrzymanie naszej rodziny. Ja nie mam jak iść do pracy, bo mamy malutkie dziecko. Mąż chce zostać w tej pracy, ale liczy na to, że jego lęk przed pracą da się jakoś zwalczyć. Czy jest to możliwe, czy mąż musi zmienić pracę na inną, żeby kłopoty poszły w zapomnienie? Wydaje mi się, że mąż może mieć depresję. Odczuwa lęk przed pójściem do pracy, mówi, że jest mu tam źle, ale musi tam pracować, żeby nas utrzymać. Chce mu pomóc. Gdzie możemy się zgłosić z tym problemem? Dodam, że jest bardzo wybuchowy, ale w pracy tłumi wszystko w sobie, a w domu jest nie do wytrzymania.

KOBIETA ponad rok temu

Witam!
Mąż w pracy zachowuje się spokojnie, ale w domu wybucha. Dzieje się tak, ponieważ dom jest dla niego bezpiecznym miejscem. Pani niestety na tym cierpi. Problemy w pracy mogą być przyczyną depresji, jednak aby to stwierdzić, mąż musiałby udać się na wizytę do lekarza psychiatry. Sądzę, że potrzebna jest mu również pomoc psychologa.
Napięcie i trudne emocje związane z pracą mogą wywoływać u niego lęki i zaburzenia snu. Pomoc psychologa może pozwolić mu poradzić sobie z tym wszystkim bez potrzeby wyżywania się na Pani. Warto także porozmawiać z mężem (najlepiej, kiedy będzie zrelaksowany), żeby mówił Pani, co czuje i co się z nim dzieje. Kiedy powie wprost dlaczego i na kogo jest zdenerwowany, będzie miał większą kontrolę nad swoimi emocjami. Możliwe, że wtedy nie będzie czuł potrzeby wyładowania napięcia w trakcie kłótni.
Proszę zachęcać męża do spokojnych rozmów, które pozwolą mu zmniejszyć stres i wyrazić uczucia związane z pracą i zachowaniem szefa. Może się Pani także umówić z mężem, że kiedy on będzie czuł narastające napięcie, to np. policzy do 10-ciu lub zrobi kilka głębokich wdechów. Zdekoncentrowanie się pozwala wyciszyć emocje i ograniczyć agresywne reakcje. Pani pomoc i wsparcie może pozwolić mężowi poradzić sobie z trudnościami.

Pozdrawiam