Antykoncepcja a plamienia - czy mój lekarz prawidłowo mnie zdiagnozował?

Od dwóch lat z przerwami biorę syntetyczny progesteron na uregulowanie cyklu. Niestety, kiedy ją odstawiam, pojawiają się ok. 3-miesięczne przerwy bez krwawienia, a później znowu bardzo obfita miesiączka. Chciałabym teraz zacząć brać tabletki antykoncepcyjne.
Ostatni okres wypadał na 10-13 stycznia i powinnam już wziąć kolejną dawkę, gdyby nie to, że pojawiło się u mnie plamienie poza okresem, ze skrzepami, które trwa już 13 dzień. Trochę mnie to niepokoi, bo nie bardzo wiem, co się dzieje.
Byłam dzisiaj u pani doktor, która stwierdziła, że jeżeli nadal mam okres, to nie będzie mnie badać. Zleciła jedynie USG przez powłoki brzuszne, które udało mi się umówić na za 2 tyg. i badanie krwi, które wg pani doktor można wykonać niezależnie od cyklu, byle rano. Zaleciła nie brać już progesteronu, cierpliwie czekać i przyjść z wynikami już po okresie.
Nie jestem jednak przekonana co do słuszności tych zaleceń. Byłabym wdzięczna, gdyby ktoś potwierdził ich rzetelność oraz wypowiedział się w kwestii, czy dzień wykonywania badań faktycznie nie ma zupełnego znaczenia.
Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za odpowiedź!

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Nie napisała Pani, jakiego rodzaju badania krwi zlecił Pani lekarz. Być może chodzi np. o badanie poziomu prolaktyny w połączeniu z przyjęciem MTC, które wykonuje się niezależnie od fazy cyklu? Inna sprawa, że w przypadku tak poważnych zaburzeń hormonalnych, z jakimi mamy najwyraźniej do czynienia u Pani, trudno jest ustalić odpowiedni moment wykonania badań hormonalnych.

Zarówno rzadkie krwawienia, jak i obecne, niespodziewane krwawienie śródcykliczne, spowodowane są najpewniej jakiegoś rodzaju zaburzeniami hormonalnymi, np. hiperprolaktynemią czy PCOS. Rozpoczęcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych obecnie mogłoby spowodować zamaskowanie objawów bądź nawet pogorszenie sytuacji.
Radziłabym zdecydowanie najpierw spróbować zdiagnozować rodzaj zaburzeń. Przyjmowanie syntetycznego progesteronu również nie jest leczeniem, a jedynie służy sztucznemu wywołaniu krwawienia.

Pozdrawiam serdecznie!