Antykoncepcja a starzenie się. Czy to ma związek?

Witam! Moje pytanie dotyczy antykoncepcji. Mam 44 lata, jestem kobietą, biorę już 15 lat tabletki antykoncepcyjne, ale do tego jestem sterylizowana. Tabletki biorę na skorę, bo mam z nią problemy, ale palę i wiem, że to nie jest dobre. Poszłam do ginekologa i zapytałam się, czy są antykoncepcjne tabletki na zanikanie menstruacji. Dlaczego? Bo palę i boję się, co będzie dalej. Otrzymałam tabletki antykoncepcyjne o nazwie C***, tylko nie wiem, czy ta droga jest bezpieczna, czy tak można bo natura jest inna. Czy to czymś grozi? Czy to są już dobre metody? Dodam tylko, że zawsze miałam menstruacje bolesne i nieregularne, dlatego zaczęłam od antykoncepcji, plus brałam ją na skórę. Tak na marginesie, urodziłam 3 zdrowych dzieci. Chodzi mi o to, czy jak kobieta nie będzie mieć już okresu, to będzie się starzeć szybciej? I czy ta metoda jest bezpieczna? Dziękuję i pozdrawiam, JUstyna

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Preparat, który Pani otrzymuje, również jest formą antykoncepcji. Różnica polega na tym, że w odróżnieniu od tabletek dwuskładnikowych (syntetyczny progesteron, plus pochodna estrogenu), Pani preparat zawiera tylko syntetyczny progesteron. Można powiedzieć, że jest to hormonalny stan taki, jak podczas ciąży, czy karmienia piersią (tak uogólniając oczywiście). Zmieniając tabletki dwuskładnikowe na jednoskładnikowe zmniejsza się ryzyko zakrzepicy, które jest bardzo duże, gdy kobieta przyjmuje estrogeny i pali.

Nie ma odmiennego wpływu na np. starzenie się organimu przez tą zamianę. Podczas tego rodzaju antykoncepcji, należy pamiętać o regularnych kontrolach u ginekologa.

Serdecznie pozdrawiam!