Antykoncepcja i antybiotyk. Jak postępować?

Witam, mam pytanie. Biorę tabletki antykoncepcyjne od około 2 lat, zawsze regularnie i przepisowo. Pierwszy raz w życiu złapała mnie angina. Lekarz przepisał mi antybiotyk "penicyl...coś tam", w każdym razie, jutro powinnam zacząć swój kolejny listek antykoncepcyjnych tabletek. Problem który mnie niepokoi tkwi w tym, że wczoraj odbyłam stosunek seksualny z chłopakiem, a już dziś musiałam sięgnąć po antybiotyk. Czy powinnam się bardzo obawiać w pierwszej fazie cyklu? Piąty dzień ponoć nie jest płodny. Może jednak odstawić antybiotyk i się pomęczyć? Pozdrawiam i czekam niecierpliwie na odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Antybiotyki obniżają skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Dlatego podczas ich stosowania oraz 7 dni po skończonej kuracji antybiotykiem należy rezygnować ze współżycia lub stosować dodatkowe zabezpieczenia, np. prezerwatywy.
Plemniki żyją w drogach rodnych kobiety do 72h. Dlatego najbezpieczniej byłoby zacząć kurację antybiotykiem po 3 dobach od stosunku.

Musi jednak Pani wiedzieć, że nieleczona angina jest groźną chorobą, która może doprowadzić do wielu powikłań w organizmie.

Pozdrawiam