Czy mogę być w ciąży przez antybiotyk?

Witam. Biorę tabletki antykoncepcyjne, jednak w tym miesiącu brałam także antybiotyk od ósmej tabletki. Ostatni stosunek z moim chłopakiem odbyłam we sobotę, a pierwszą dawkę antybiotyku wzięłam we wtorek. Dodam, że dla pewności nie uprawialiśmy już przy tym opakowaniu seksu. Czy mogę być w ciąży? To jest, czy plemniki mogły przeżyć tyle czasu?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witaj.

Większość antybiotyków nie wchodzi w interakcje z tabletkami antykoncepcyjnymi i nie wpływa na ich przyspieszony metabolizm. Długość życia plemników zależna jest od pH środowiska w jakim one się znajdują ( czy jest ono zasadowe czy kwaśne ) oraz od temperatury.
Maksymalny czas życia plemników to 72h. Ich czas przeżycia ulega skróceniu jeżeli kobieta jest w trakcie dni niepłodnych.
Dla pewności zalecam wykonanie testu ciążowego.