AZS

Witam, Niedawno skończyłam 19 lat. W grudniu ubiegłego roku, pod lewym okiem miałam zaczerwienioną, suchą i swędzącą skórę pokryta zmarszczkami. Poszłam do dermatologa i pani bez przeprowadzenia żadnych badań powiedziała, że mam uczulenie na kosmetyki do makijażu i biżuterie, więc odstawiłam je na ponad 2 tygodnie i używałam kremu ze sterydami przez 3 dni. Początkowo zaczerwienienie znikło, ale po kilku dniach znów się pojawiło. Miałam czerwone plamy wokół ust i oczu, a także na czole. Poszłam do alergologa i miałam robione badania skórne płatkowe. Wykazały, że mam uczulenie na merthiolat. Alergolog powiedział, że ten składnik jest w kosmetykach do makijażu. Odstawiłam je, ale uczulenie i tak się pojawiało i było nasilone. Używałam kosmetyków do skóry atopowej, ale nic nie pomagały. Zauważyłam także, że po zjedzeniu ananasa czy grejfruta pojawia mi się w okół ust zaczerwienie. Robiłam badania na pożywienie i pyłki, ale także nic nie wykazały. Ostatnio gdy powąchałam perfumę, wyskoczyły mi na powiece oka małe grudki i strasznie piekło. Odżywiam się zdrowo, piję dużo wody, używam odpowiednie kremy. Nie mam pojęcia, na co mam uczulenie i jak to leczyć. Najgorsze są te zmarszczki, które mi wyskoczyły :( Pomocy! Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Jeżeli ma Pani potwierdzenie w testach uczulanie na methiolat, to niestety najlepiej go unikać.
Merthiolat, inaczej  tiomersan, czy CTFA jest składnikiem konserwującym i może znajdować się w płynach do soczewek kontaktowych, cieniach do oczu, niektórych maściach, szczepionkach.
Jeżeli chodzi o reakcję na spożywane pokarmy - najlepsza metodą jest obserwacja, czy po danym pokarmie wystepują jakiekolwiek zmiany czy nie. Jeżeli zauważyła Pani reakcję niekorzystną, to najlepiej tych preparatów unikać. Unikanie alergenów powinno korzystnie wpłynąć na zmiany skórne.

Pozdrawiam