Badanie TK we wczesnej ciąży

Dzień dobry, 13.10.2014 miałam wykonane usg, w którym lekarz określił ciążę na 7,6hbd; lekarz prowadzący określił ja zaś na 12sto tygodniową (wg ostatniej miesiączki, t.j. 17.07.2014). Moje pytanie jednakże dotyczy TK głowy z kontrastem, który miałam wykonany 04.09.2014 - czy i jaki wpływ może mieć na dziecko i ...no właśnie czy powinnam mieć obawy jeśli chodzi o to badanie? Pozdrawiam serdecznie

Witam serdecznie,

U kobiet w ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze, nie zaleca się, wręcz jest przeciwwskazane, wykonywanie badań radiologicznych, które wykorzystują promieniowanie rentgenowskie np. TK lub RTG.
Dzieje się tak dlatego, że promieniowanie rtg, może wpływać negatywnie na płód. Aczkolwiek prawdopodobieństwo, że coś będzie nie tak, jest niewielkie.
Najlepiej jakby Pani skonsultowała się ze swoim lekarzem ginekologiem, co do swoich obaw.

Pozdrawiam.