Zapytaj lekarza

1 , 0 1 2 , 3 7 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Bakteria chlamydia trachomatis w organizmie

Witam, chciałam zapytać czy istnieje możliwości, żeby bakteria chlamydia trachomatis była w organizmie jeśli wyniki badań na przeciwciała igg i igm są ujemne? Dodam, że nie ma żadnych niepokojących objaw, badanie zostało wykonane profilaktycznie u osoby aktywnej seksualnie, niemniej jednak chciałbym uspokoić myśli i wykluczyć ewentualną konieczność potwierdzenia wyników badaniem PCR. Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.
KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Witam! Jeśli nie ma objawów zakażenia, a wynik oznaczenia przeciwciał jest ujemny, to nie ma podstaw do wykonywania dalszych badań. Badanie PCR w przypadku chlamydiozy ma większe szanse na wykrycie zakażenia jeśli materiał do badania jest pobrany z miejsca zmienionego chorobowo. Wskazana jest regularna kontrola ginekologiczna, a wykonanie dalszych badań - jedynie w przypadku występowania objawów (najlepiej w konsultacji z ginekologiem)

Lekarz w trakcie specjalizacji z medycyny rodzinnej.
umów wizytę 0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety