Biegunka i zmiana godziny przyjmowania tabletek - skuteczność będzie zachowana?

Podczas 7-dniowej przerwy ostatniego dnia (niedziela) dostałam biegunki, wymiotów i gorączki, a w poniedziałek miałam przyjąć pierwszą tabletkę z blistra. Tabletki zwykle przyjmuję o godz. 15, ale z racji tego, że biegunka ciągle się utrzymywała postanowiłam ją przyjąć o godz. 20. Po przyjęciu tabletki szybko poszłam spać, obudziłam po 5h (w ciągu tych 5h nie mogłam jej w żaden sposób wydalić) i musiałam iść szybko do łazienki (znów biegunka). Nie wiedziałam czy w ciągu tych 5h tabletka się wchłonęła, więc o godzinie 1 w nocy przyjęłam drugą z zapasowego blistra. Ale teraz się zastanawiam, co jeśli organizm 'nie widział' tej pierwszej tabletki, co wzięłam o 20., tylko dopiero tą o 1. w nocy, przecież to był już następny dzień? To wtedy by wychodziło na to, że opuściłam jeden pierwszy dzień? Następnego dnia już nie miałam biegunki i znów przyjęłam tabletkę o 20. i przespałam tak całą noc, więc czy ona się wchłonęła? Czy skuteczność podczas tych dni i następnych będzie zachowana? I jeszcze jedno pytanie, czy teraz normalnie mogę przesunąć godzinę przyjmowania z 20. na 14.? Z góry dziękuję i pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Ponieważ od przyjęcia pierwszej tabletki do wypróżnienia upłunęły > 4 godziny, tabletka najprawdopodobniej zdążyła się wchłonąć w całości. Ponadto przyjęła Pani dodatkową tabletkę 5 godzin później, więc dawka hormonów była wystarczająca. Jednak jeżeli miałaby się Pani bardzo denerwować, czy antykoncepcja jest w pełni skuteczna, przez kolejne 7 dni można korzystać z dodatkowego zabezpieczenia.

Może Pani przesunąć godzinę przyjmowania tabletek z 20 na 14 (o 6 godzin), co w żaden sposób nie zmniejszy skuteczności antykoncepcyjnej.