Ból podbrzusza a bezpłodność

Witam. Od pewnego czasu odczuwam straszny ból podbrzusza z lewej strony, niekiedy nawet do tego stopnia, że ból promieniuje i boli mnie noga. Nie wiem co mam robić, boje się wizyty u lekarza ponieważ obawiam się że może wykryć coś złego. Mam 23 lata i nie byłam jeszcze nigdy u ginekologa...:-( Od 5 lat wspłóżyje z moim chłopakiem, od jakichś 2 lat staramy się o dziecko, ale nic z tego nie wychodzi. Czy mogę być bezpłodna???

Lek. Izabela Ławnicka

Witam!
Opisane przez Panią dolegliwości są dość niespecyficzne. Może być to bowiem wynik schorzeń układu moczowego, pokarmowego ale także rozrodczego. Przede wszystkim proszę zatem skonsultować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, który zbierze wywiad, zbada Panią oraz zleci właściwe badania dodatkowe. Jeśli będzie taka potrzeba, skieruje Panią także do specjalisty.
A propos wizyty u ginekologa, to zdecydowanie powinna się Pani zdecydować na konsultację. Każda kobieta w Pani wieku, współżyjąca od 5 lat powinna regularnie dbać o siebie wykonując badania profilaktyczne (np. cytologię). Dodatkowo, jeśli od 2 lat starają się Państwo o dziecko, a wciąż nie zaszła Pani w ciążę, może to wskazywać na niepłodność. Wskazana jest także diagnostyka w tym kierunku.
Koniecznie proszę udać się na wizytę do specjalisty ginekologa.