Bóle w różnych częściach ciała i depresja

Od kilku lat zmagam sie z bolami w roznych czesciach cialaPrzeszlam juz chyba wszystkie mozliwe badania i wyprobowalam rozne leki.ostatnim lekarzem byl reumatolog,ktory stwierdzil fibromialgie.Dostalam plastry przeciwbolowe ileki przeciwpadaczkowe.Niestety nic nie pomaga.A moje pytanie jest nastepujace-czy te dolegliwosci moga byc skutkiem przezycia wielkiej milosci w wieku 60 i porzucenia,ktore bardzo przezylam.lecze depresje juz 5 lat i wciaz jestem nieszczesliwa w stary zwiazku

Istnieje taka możliwość - są takie przypadki, w których bodziec psychiczny (w tym wypadku smutek po porzuceniu) powoduje zaburzenia natury somatycznej (w tym wypadku bóle). W takim wypadku przepracowanie problematycznych doświadczeń może pomóc w pozbyciu się dolegliwości bólowych. Niestety nie pisze Pani czy terapia depresji polega na przyjmowaniu leków i psychoterapii czy też tylko na farmakologii. Polecam podjęcie psychoterapii jeżeli do tej pory taka nie miała miejsca i omówienie w jej trakcie uczuć związanych z zerwaną przed laty relacją oraz jej wplywem na teraźniejszość. Jeżeli jest pani w trakcie terapii psychologicznej - omówienie tego tematu jest jednym z ważniejszych jakie powinny zostać podjęte. Powodzenia!

Mgr Anna Ingarden

Witam,
warto by się przyjrzeć również pod względem psychologicznym Pani bólom. Łączy je Pani z ostatnim zawodem miłosnym to już jakiś punkt wyjścia :)
Nie napisała Pani w jaki sposób leczy Pani depresję. Polecam podjęcie psychoterapii psychoanalitycznej, która w tym zakresie jest bardzo pomocna.

Pozdrawiam,
Monika Hibner

Witam,

odczytując Pani słowa, mam wrażenie, że mimo upływu czasu nadal dźwiga Pani problem rozstania i kryzysu.
Możliwe, że doświadczenia te nasilają dolegliwości związane z fibriomialgią.Czynniki psychologiczne powodujące stan przewlekłego stresu, mogą wpływać na wieloukładowe rozregulowania, które mają duży udział w powstawaniu i zaostrzeniu dolegliwości bólowych.
Zachęcam Panią, do skorzystania z psychoterapii i zbadania w jaki sposób wydarzenia z przeszłości wpływają na aktualne objawy bólowe i jakie mają znaczenie te objawy.

pozdrawiam
A.Aleksandrowicz

https://www.facebook.com/pages/Psychoterapia-Anga-Aleksandrowicz/849652415108571

Depresji mogą towarzyszyć także różnego rodzaju bóle. Tak więc jest możliwe, że objawy, o których Pani pisze są wyrazem depresji. Kolejnym pytaniem jest pytanie, o przyczynę depresji, czy jest to zawód miłosny, brak satysfakcji w obecnej relacji, czy inny powód. Żeby spróbować lepiej zrozumieć, co się z Panią dzieje, warto podjąć psychoterapię. Łączenie farmakoterapii i psychoterapii daje najlepsze skutki w radzeniu sobie z depresją.