Brak ciąży a bolesność piersi

Witam! Jestem strasznie zdenerwowana obawą niechcianej ciąży. Sprawa wygląda następująco: Pierwszy dzień miesiączki przypadał na 19.07 (wcześniejszy cykl trwał ok. 42 dni). 22.07 współżyłam ze swoim partnerem (podczas końcówki menstruacji) był to stosunek przerywany. Dwa dni później udałam się do lekarza - ginekologa. Lekarz zrobił USG dopochwowe i wykluczył możliwość zajścia w ciążę, gdyż na USG wdać było, że moje jajniki nie są w stanie owulacyjnym. Pod wpływem wielu obaw i dużego stresu pojawiłam się u lekarza po raz kolejny 1.08. Lekarz ponownie wykonał USG i stwierdził, że w tym cyklu nie doszło jeszcze do owulacji (widoczne były pęcherzyki Graffa), więc lekarz tym samym wykluczył możliwość zajścia w ciążę, a stwierdził jedynie zapalenie przydatków. Od ostatniego stosunku mija 11 dni, a mnie powiększyły się piersi i są strasznie bolesne. Bolała mnie cały czas i strasznie się denerwuję. Czy po opisanej sytuacji istnieje możliwość ciąży? Czym może być spowodowana tak duża bolesność piersi (skoro to 15 dzień cyklu)? Czy może to być wynik stresu i histerycznej obawy przed ciążą? Bardzo proszę o odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Ciążę można wykluczyć - do owulacji nie doszło w ciągu tygodnia od stosunku przerywanego. Nawet gdyby jakieś plemniki rzeczywiście się dostały do Pani dróg rodnych, to nie przeżyłyby do momentu ewentualnej owulacji. Co do bolesności piersi, to taki objaw może występować w drugiej, lutealnej części cyklu, poprzedzającej krwawienie miesięczne. Bolesność rzeczywiście może być większa, jeśli będzie się Pani na niej skupiać i doszukiwać ewentualnych objawów ciąży. Większa niż zwykle bolesność może być też związana z wahaniami poziomu hormonów spowodowanymi okresem wakacyjnych wyjazdów, ciepłej pogody, stresu, etc. Ból może być też spotęgowany ewentualnym niedopasowaniem stanika, ćwiczeniami fizycznymi czy noszeniem plecaka w czasie wakacyjnych wycieczek. Może Pani ograniczyć ból przez unikanie soli, która zatrzymuje wodę w organizmie oraz napojów zawierających kofeinę i pochodne (kawa, herbata). Ból ten powinien ustać wraz z pojawieniem się krwawienia. Jeśli sytuacja będzie się powtarzać, lub ból okaże się acykliczny, tj. nie pojawiający się jedynie przed miesiączką to proszę się udać do swojego lekarza ginekologa. Pozdrawiam serdecznie!