Chęć wyleczenia się z genofobii u psychoterapeuty

Umówiłam się na wizytę u psychoterapeuty. Chcę, aby pomógł mi wyleczyć się z genofobii. Boję się jednak, że mnie wyśmieje, będzie krytykował, albo powie, że nie mam poważnych problemów. Z jednej strony mam nadzieję, że mi pomoże, z drugiej strony strasznie się boję. Czy moje obawy są słuszne?

Psychoterapeuta nie ocenia i nie porównuje problemów, a tym bardziej nie powinien krytykować czy oceniać pacjenta. Jego zadaniem jest wsparcie, zrozumienie i pomoc w poradzeniu sobie z trudnościami niezależnie od ich natury. Dodatkowo obowiązuje go tajemnica, dlatego żadne informacje nie powinny wyjść poza spotkanie terapeutyczne. Zachęcam zatem do działania i zaufania. Profesjonalista będzie wstanie Pani pomoc.

Dzień dobry, psychoterapeuta na pewno nie wyśmieje Pani problemu, będzie starał się Panią zrozumieć i pomóc. Razem z Panią poszuka przyczyny problemu i postara się pomóc Pani w odnalezieniu rozwiązania. Nie ma też dla profesjonalnego terapeuty tematów "bardziej i mniej poważnych". Wszystko, co budzi dyskomfort, jest przyczyną cierpienia jest ważne i poważne. Pani problem dotyczy bardzo ważnej sfery w życiu każdej kobiety, jej seksualności, więc trudno mi nawet wyobrazić sobie, żeby ktoś mógł uznać, że to jest "niepoważne".
Niektórym osobom może się wydawać, że np.: fobia pająków jest czymś błahym, a dotknięta nią osoba "po prostu histeryzuje". Jednak żaden terapeuta nie wypowie takiego stwierdzenia, bo wie, że tego typu fobia może ograniczać funkcjonowanie tej osoby, może sprawiać ogromne cierpienie, w konsekwencji którego może pojawić się depresja lub inne problemy. Fobię tą się leczy zgodnie z opracowanymi protokołami. Naukowcy potraktowali ją na tyle poważnie, że opracowali metody jej leczenia.
Oczywiście może Pani początkowo odczuwać lęk, wstyd czy dyskomfort mówiąc o swoim problemie. Rozmowy o seksie i seksualności mogą na początku budzić w nas różne emocje, jednak proszę dać sobie czas, bo z czasem lęk się zmniejsza a uczucie dyskomfortu mija. Z każdą minutą spotkania, z każdym spotkaniem będzie Pani łatwiej mówić i będzie się Pani czuć swobodniej. Psychoterapeuta zrozumie Pani uczucia, obawy, odczuwany dyskomfort i na pewno nie będzie wyśmiewał.

Trzymam za Panią kciuki! Powodzenia!

Dzień dobry
Proszę o swoich obawach i lękach związanych z terapią i relacją terapeutyczną - powiedzieć terapeucie/terapeutce. Czy to będzie na pierwszym czy kolejnym spotkaniu - zawsze na bieżąco, choć może to być krępujące. Terapia bywa trudna, ponieważ dotykamy trudnych tematów, ale to trochę jak z siłownią...

Jeśli jest Pani osobą wierzącą, to proszę sobie przypominać, że nasze ciało i psychikę zapragnął, stworzył i nieustannie kocha dobry Bóg. My zatem też musimy :) kochać siebie w każdym wymiarze.

Życzę Pani szybkiego powrotu do zdrowia
Pozdrawiam
Łucja Fitchman

Witam!
Genofobia to zaburzenie, które się leczy m.in. poprzez psychoterapię. Zadaniem terapeuty jest udzielać pomocy. Krytyka i wyśmiewanie są niedopuszczalne. Czego więc Pani się obawia tak na prawdę? Proszę się zastanowić i opowiedzieć o tym terapeucie. Mówienie o uczuciach, myślach, obawach to podstawa skutecznej terapii, bo podstawą terapii jest dobra więź z terapeutą. Może tego się Pani boi?
Powodzenia!