Co mam zrobić, aby polepszyć sen u dziecka?

Witam, jak mój syn się urodził chciał być często przy piersi, budził się co 2-3 godziny do karmienia. Jak skończył 6 miesięcy i zaczęłam wprowadzać pokarmy stałe, myślałam że dłużej będzie spać lecz to było tylko złudne myślenie. Teraz ma 11 miesięcy i budzi się co godzinę regularnie. W ciągu dnia ma 2 drzemki po godzinie. W nocy nie chciał nigdy na ręce wyginał się w łuk i strasznie płakał, więc przykładałam go do piesi i tak zasypiał. W taki sposób go tylko dało radę usypiać. Problemem jest to częste budzenie się w nocy, nigdy nie chciał smoka od urodzenia płakał jak mu się go dawało, mleka modyfikowanego też nie chce. Chcę tylko pierś mamy i tak najlepiej by całą noc przespał, tylko dlaczego ciągle się budzi co godzinę. Jest to naprawdę męczące. W dodatku chyba jestem w ciaży, co wogole pogarsza sprawę. Proszę mi poradzić, co mam robić żeby mały nie chciał tylko z piersią spać i żeby w końcu przespał całą noc.

Redakcja abcZdrowie

Witam, z Pani opisu wynika, że dziecko po prostu przyzwyczaiło się do Pani bliskości oraz piersi traktowanej jako smoczek. Daje mu ona poczucie bezpieczeństwa i zaspokaja potrzebę bliskości. Jeśli pobudki nie mają związku z głodem, czyli dziecko nie ssie efektywnie piersi tylko traktuje tę czynność jako element uspokajający, to ani zmiana mleka, ani większe posiłki nie wpłyną pozytywnie na długość snu w nocy. W tym wieku dziecko powinno przesypiać większą część nocy, bez budzenia się co godzinę. Może Pani rozważyć ograniczenie karmień nocnych i zamianę ich na głaskanie, przytulanie lub uspokajanie dziecka głosem. Często w takich sytuacjach proponuje się również bidon z wodą, żeby dziecko mogło zaspokoić ewentualne pragnienie. O problemach ze snem u niemowlęcia przeczyta Pani tu: https://portal.abczdrowie.pl/problemy-ze-snem-u-niemowlat. Zachęcam również do zapoznania się z poradą naszego eksperta, który tłumaczy szczegółowo, jak poradzić sobie z w sytuacji, gdy dziecko nie może przespać nocy: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kiedy-dziecko-nie-moze-przespac-nocy. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.