Co mogą oznaczać te stolce tłuszczowe?

Witam mam pytanie odnośnie stolców tłuszczowych. Rok temu miałem robioną gastroskopię zdiagnozowano u mnie refluks przełykowo żołądkowy. Bardzo się niepokoję co to może być. Występuję też nadprodukcja gazów. Miałem robione też usg brzucha wszystko wyszło ok. Badania krwi też okej. Proszę o pomoc jakie badania zrobić i co wogule dalej robić

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Rozumiemy Pana niepokój o stan zdrowia. Nie napisano jednak, jakie dokładnie występują objawy, a także, jak często obecne są stolce tłuszczowe. Istotne jest również, czy przyjmuje Pan na co dzień pewne leki oraz cierpi na jakieś choroby przewlekłe, z wyjątkiem refluksu.

Refluks żołądkowo – przełykowy jest chorobą górnego odcinka przewodu pokarmowego, objawiającego się zgagą, odbijaniem, odczuwaniem bólu w klatce piersiowej, kwaśnym posmakiem w jamie ustnej, a także pojawieniem się chrypki i kaszlu.

Leczenie takiej przypadłości polega między innymi na stosowaniu się do właściwej diety, spożywanie małych posiłków, ale z niedużymi przerwami, a także zaprzestania picia alkoholu, palenia papierosów oraz nie objadanie się przed snem.

Natomiast obecność stolca tłuszczowego, mogłaby wskazywać na zaburzenia trawienne, na przykład poprzez choroby trzustki.

Zalecamy Panu, w razie wszelkich wątpliwości konsultacje z lekarzem gastrologiem. Specjalista po analizie wcześniejszych badań zdecyduje o dalszej diagnostyce oraz leczeniu, aby poprawić Pana komfort życia.

Na pewno warto by było wykonać analizę ogólną kału, kał na krew utajoną oraz określenie prób trzustkowych w surowicy krwi.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/biegunka-tluszczowa-charakterystyka-przyczyny-objawy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/refluks-zoladkowo-przelykowy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.