Czy mam stosować ten lek przy refluksie?

Dzień dobry. Cierpię na refluks żołądkowo przełykowy. Stosowałem różne leki i nie mogę dojść do zdrowia, trwa to juz ponad rok. Z racji, ze mam również problemy na tle nerwowym to poszedłem z tym do psychiatry i opisałem mu moje problemy z żołądkiem. Lekarz przepisał mi escitalopram a do tego sulpiryd który miał pomoc mi z problemami żołądkowymi. Lek ten okazał się bardzo dobry na mój żołądek ale niestety pojawiły się inne skutki uboczne. Obniżone libido, czułem się jakbym został wykastrowany. Zauważyłem również, że przybrałem na wadze. Naczytałem się o tym leku, że podwyższa prolaktyne i można nawet dostać od niego gruczolaka w mózgu. Postanowiłem odstawić ten lek, po 2 tygodniach znowu zaczęły się problemy z żołądkiem. Jakie jest ryzyko zachorowania po tym leku? Jest to skuteczny środek ale powoduje dużo skutków ubocznych. Boje się o swoje zdrowie, że dostane jakiegoś guza lub na zawsze stracę ochotę na seks, te tabletki dają jedno ale zabierają drugie. Proszę o pomoc i porady co zrobić w tej sytuacji. Dawki jakie brałem to 2x dziennie 50mg.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Dziękujemy za nadesłane pytanie. Domyślam się, że te przewlekłe dolegliwości żołądkowe muszą być dla Pana bardzo uciążliwe, zwłaszcza, jeśli leczenie nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

Zacznę od tego, że wszelkie wątpliwości odnośnie przebiegu leczenia, stosowanych leków i ich skutków ubocznych powinien Pan omawiać przede wszystkim z lekarzem, który je przepisał, gdyż zna on całą Pana historię zdrowia (inne schorzenia, przyjmowane leki itd.).

Niestety, przyjmowanie leku Sulpiryd może wiązać się z licznymi objawami ubocznymi, w tym z takimi, które zaobserwował Pan u siebie (m.in. obniżenie popędu seksualnego). Dlatego zasadność jego stosowania powinna być skonsultowana z lekarzem (https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-leki-na-refluks-wplywaja-na-poped-seksualny).

Jeśli dotychczasowe leczenie choroby refluksowej (GERD) nie przynosi zadowalających efektów, a wręcz powoduje skutki uboczne, to proszę spróbować wprowadzić wszystkie możliwe zmiany w stylu życia polecane takim pacjentom. Kluczowe jest przestrzeganie specjalnej diety oraz nauka pewnej „higieny” spożywania posiłków, dlatego warto rozważyć konsultację u dobrego dietetyka. Równie istotne jest ograniczenie (a najlepiej odstawienie) używek, zwłaszcza alkoholu i papierosów. Bardzo często takie działania przynoszą chorym znaczącą poprawę i pozwalają na zmniejszenie dawek leków.

Jeśli zmaga się Pan z „problemami na tle nerwowym”, to dolegliwości gastryczne mogą być ich odzwierciedleniem w ciele. Choroba refluksowa, zwana dawniej „nerwicą żołądka”, należy do najczęstszych zaburzeń psychosomatycznych. W powstawaniu i przebiegu tego typu schorzeń kluczową rolę odgrywa stres i inne czynniki psychologiczne.

Dlatego droga do zdrowia – w Pana przypadku – powinna obejmować nie tylko farmakoterapię, ale także zmiany w stylu życia. Równie ważne może być wsparcie psychologa lub psychoterapeuty – chociażby krótkoterminowa terapia poznawcza (CBT) i nauka radzenia sobie z nadmiernym napięciem psychofizycznym.

Jest to bardzo obszerny temat, dlatego zachęcam do pogłębienia wiedzy poprzez lekturę np. poniższych artykułów:

https://portal.abczdrowie.pl/refluks-zoladkowo-przelykowy

https://kobieta.wp.pl/refluks-choroba-naszego-wieku-5983073565860993a

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-psychosomatyczne

https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-w-chorobie-refluksowej

Pozdrawiam Pana serdecznie i życzę dużo zdrowia!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.