Co mogą znaczyć takie plamienie zamiast miesiączki?

Dzień dobry, mam 22 lata i nieregularne miesiączki. Nigdy nie stosowałam hormonalnej antykoncepcji. W dniu 30 października odbyłam stosunek seksualny z chłopakiem bez zabezpieczenia. Natomiast w listopadzie dostałam okres (zazwyczaj trwa u mnie od 5 do 6 dni). Nie miałam w międzyczasie żadnych plamień ani symptomów, które wskazywałyby na ciąże. W dniu 4 grudnia powinnam dostać okres i w tym dniu uprawiałam stosunek z partnerem, natomiast po nim nie dostałam okresu, jedynie zauważyłam brązową plamę na podpasce. Dowiedziałam się, że może być to pierwszy objaw ciąży lub innych poważnych chorób lub po prostu krwawienie ma się za niedługo pojawić. Dodam, że w tym roku miałam wykonywane badania w kierunku chorób tarczycy i zostały one wykluczone. Tarczyce mam prawidłową, natomiast nie miałam jeszcze wykonywanej cytologii. Bardzo proszę o podpowiedź, w którym kierunku powinnam się udać.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

jeżeli podejrzewa Pani u siebie ciążę, zalecamy w pierwszej kolejności wykonanie testu ciążowego. Może Pani również wykonać badanie stężenia gonadotropiny kosmówkowej. Jeżeli badania te wykluczą ciążę, konieczny będzie kontakt ze specjalistą, aby sprawdzić, czy przyczyną tych dolegliwości nie są jakieś schorzenia. Proszę udać się do ginekologa, który zleci Pani bardziej szczegółową diagnostykę. Być może konieczne będzie wykonanie USG narządów rozrodczych.

Jeżeli miesiączka nadal nie będzie się pojawiać, warto również skonsultować się ze specjalistą endokrynologii, który zleci Pani odpowiednie badania hormonalne.

Czasami zaburzenia miesiączki mogą pojawić się również innych przyczyn, nawet takich jak długotrwały stres. Proszę zastanowić się, czy w ostatnim czasie nie doświadczyła Pani właśnie trudniejszych momentów w życiu, które mogłyby spowodować takie problemy. W niektórych sytuacjach brak normalnego okresu może być spowodowany przez zmianę sposobu odżywiania, a przede wszystkim intensywne odchudzanie. Wizyta u specjalisty z pewnością rozwiąże Pani wątpliwości.

Więcej na podobny temat przeczyta Pani na naszym portalu:

https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-zamiast-okresu-przyczyny-ciaza-bol-podbrzusza

Zachęcamy również do zapoznania się z odpowiedziami naszych specjalistów:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czym-spowodowane-moze-byc-plamienie-zamiast-okresu

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/skape-plamienie-zamiast-miesiaczki-co-jest-przyczyna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.