Co mogę zrobić z tym nadmiernym poceniem?

Witam, mam duży problem z poceniem się o ile to można jeszcze tak nazwać. Mam wrażenie że potu jest wiecej niż płynów które wypijam. Przytyłem sporo po rzuceniu palenia bo myślałem że może od papierosów. Nic to nie dało a z 100kg zrobiło się 120. Zacząłem ćwiczyć i zdrowiej jeść i przybyło 5 kg mięśni a waga 115. Ale strasznie szybko opadam z sił, serce chce wyskoczyć a i zdążają się zawroty głowy. Dodam że całe życie mam wysokie trójglicerydy jak mój ojciec który jest po 2 udarach. Siostra i mama lekkie problemy z tarczyca. Co to może być? Do jakiego spejcalisty iść? Internista powiedzial cyt. Pocenie się jest zdrowe proszę schudnąć. Ale ja się pocilem już gdy ważyłem 80 kg i bylem szczupły. Nie wiem co robić.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

powinien Pan udać się do lekarza i wykonać podstawowe badania.

Nadmierna potliwość to objaw, który towarzyszy wielu chorobom – m.in. cukrzycy, gruźlicy, chorobom serca, nadczynności tarczycy oraz chorobom neurologicznym i nowotworowym.

Ponadto nadmierne pocenie się często zdarza się w sytuacjach stresowych oraz pojawia się u osób zmagających się z otyłością lub nadwagą. Czasem jest to skutek przyjmowania leków. Aby pozbyć się problemu należałoby więc znaleźć jego przyczynę.

Z pewnością nie zaszkodzi zrzucenie zbędnych kilogramów oraz zadbanie o zdrowy styl życia. Proszę spróbować ograniczyć stres, dbać o higienę i zakładać przewiewne ubrania wykonane z naturalnych włókien. Trzymamy kciuki za jak najszybsze pozbycie się problemu.

Więcej informacji na ten temat znajdzie Pan w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/nadmierne-pocenie-co-moze-byc-jego-przyczyna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.