Co mogę zrobić z tymi objawami?

Dzień dobry, Od kilku lat borykam się z okropną zgagą, nudnościami, nawracającymi biegunkami oraz wzdęciami brzucha. Męczę się z tym od lat gimnazjalnych, a lekarze zawsze mnie zbywali gdy przychodziłam do nich z powyższymi objawami. Czy jest coś co mogę zrobić z objawami powyżej? Czy na coś one wskazują?
KOBIETA, 24 LAT 10 miesięcy temu

Dzień dobry.

W tym opisanym przypadku zalecał bym przed wszystkim diagnostyka przewodu pokarmowego, zacząć od diagnostyki z krwi do diagnostyki obrazowej która w tym przypadku jest na pierwszym miejscu aby dowiedzieć się co sprawia takie dolegliwości.

Ż powodu wielokrotnych wizyt u lekarzy nie przyniosło poprawy ani dokładnego rozpoznania zachęcam na wizytę do Naturopata który podejdzie do opisanych objawów holistyczne.

Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy bardzo za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. W opisanym przez Panią przypadku należałoby skonsultować się w pierwszej kolejności z gastrologiem, tym bardziej, że objawy trwają od wielu lat.

Takie dolegliwości mogą wskazywać na szereg różnych schorzeń, które wymagają dokładniejszych badań. Zgada, nudności, jak również biegunki czy wzdęcia brzucha mogą sygnalizować problemy z układem pokarmowym. Prawdopodobnie lekarz zleci Pani wykonanie szczegółowej diagnostyki, w tym usg jamy brzusznej i gastroskopię. Przydatna może okazać się również kolonoskopia, aby wykluczyć patologie w obrębie jelit. Zdarza się, że takie objawy sygnalizują obecność pasożytów w organizmie lub zespół jelita drażliwego. Mogą mieć również związek z nietolerancją określonych produktów. Podczas spożywania posiłków warto zwrócić uwagę na to, czy dolegliwości te nie nasilają się, np. pod wpływem zjedzenia jakichś konkretnych pokarmów. W tym przypadku trzeba będzie wyeliminować je z diety. W ułożeniu odpowiedniego planu żywieniowego może pomóc doświadczony dietetyk.

Jeżeli lekarz wykluczy problemy z układem pokarmowym, należy rozszerzyć diagnostykę. Zdarza się, że mogą mieć one podłoże psychologiczne.

W poniższych artykułach znajdzie Pani więcej informacji na temat opisanych dolegliwości:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-uniknac-biegunki

https://portal.abczdrowie.pl/wzdecia-brzucha

https://portal.abczdrowie.pl/nudnosci-i-wymioty

Warto również sprawdzić, jak na zbliżone pytania odpowiadają eksperci serwisu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nudnosci-bol-brzucha-i-wzdecia-po-jedzeniu

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/biegunki-nudnosci-skurczowe-bole-brzucha-o-czym-moga-swiadczyc-te-objawy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.