Co może oznaczać ta żółta biegunka?

Co jest przyczyną żółtej biegunki? Czy to powód do niepokoju? Od paru dni czuje ruchy w podbrzuszu , i robię żółtą wodnistą kupe, z żółtym śluzem. Ostatnio dokladnie wczoraj po takiej kupię zobaczyłem krew na papierze toaletowym (było jej niewiele i była jasna). Dodam że od paru dni jestem kłębkiem nerwów nie sypiam zbyt dobrze nie mam apetytu i jestem strasznie zestresowany.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jasnoczerwona krew może być skutkiem problematycznej defekacji i wynikać z urazu mechanicznego w obrębie śluzówki. Może także oznaczać chorobę hemoroidalną lub którąś z chorób jelita grubego – bez badania per rectum nie sposób tego stwierdzić. Może przydatny okaże się ten materiał, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/krew-w-stolcu-objawy-przyczyny-badanie.

Z kolei jasny, żółty stolec niekiedy jest wynikiem diety – nadmiar produktów zawierających karoten (marchew, morele) bywa przyczyną takiego odcienia stolca. Jeżeli towarzyszy temu śluz, to może to wskazywać na zapalenie błony śluzowej jelita, choć proszę pamiętać, że bezbarwna wydzielina pojawiająca się podczas defekacji w niewielkich ilościach jest zupełnie naturalna i nie stanowi powodu do obaw. Więcej o kolorach kału i o tym, kiedy powinny być alarmujące w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/stolec-informacje-kolory-stolca-konsystencja.

Jeżeli jednak dolegliwości będą się utrzymywać, sugeruję wizytę u lekarza – internisty z przychodni POZ, który zadecyduje o skierowaniu Pana do gastroenterologa lub proktologa. Poza tym może być konieczne wykonanie USG jamy brzusznej i posiewu kału oraz tzw. prób wątrobowych. Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/proby-watrobowe-charakterystyka-i-przygotowanie-do-badania-normy.

Utrzymujący się żółty stolec może świadczyć o zaburzeniu trawienia lub wchłaniania lipidów – wówczas śluz byłby w rzeczywistości niestrawionym tłuszczem. To z kolei związane jest z niewydolnością trzustki lub zaburzeniami wydzielania żółci przez wątrobę (wówczas to właśnie żółć barwi kał).

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.