Co może znaczyć to uczucie przelewania w brzuchu?

Piję wodę ale nie za dużo ponieważ bardzo często czuję i słyszę jak w brzuchu oraz pod klatką piersiową przelewa mi się woda i to słychać,Co to może być.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania. Uczucie bulgotania w brzuchu, o którym wspomina Pani w pytaniu może pojawiać się pod wpływem wielu czynników. W pierwszej kolejności zalecamy wizytę u lekarza medycyny rodzinnej i wykonanie podstawowych badań. Jeżeli lekarz uzna, że będzie to konieczne, może skierować Panią na leczenie specjalistyczne.

Przelewanie w brzuchu może być wynikiem stosowania nieodpowiedniej diety, jak również wskazywać na różne schorzenia ze strony układu pokarmowego. Dlatego też dodatkowa konsultacja z gastroenterologiem będzie w tym przypadku dobrym pomysłem. Specjalista może zlecić Pani wykonanie dodatkowych badań w tym usg jamy brzusznej i gastroskopii. Aby wykluczyć nieprawidłowości związane z pracą jelit, lekarz może zasugerować także wykonanie kolonoskopii.

Takie objawy mogą wskazywać również na nietolerancję pokarmową – w tym przypadku wskazana będzie modyfikacja dotychczasowej diety i eliminacja tych produktów, które mogą nasilać te objawy. Wspomina Pani, że objawy te występują często, dlatego tym bardziej proszę nie zwlekać z wizytą u lekarza.

Poniżej znajdzie Pani link do artykułu opublikowanego na portalu abcZdrowie.pl, który zawiera więcej informacji na ten temat:

https://portal.abczdrowie.pl/bulgotanie-w-brzuchu

Może Pani również zapoznać się z odpowiedziami ekspertów serwisu na inne pytania o zbliżonej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/uczucie-bulgotania-i-przelewania-w-zoladku

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/powiekszony-brzuch-wieczorem-i-uczucie-przelewania

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wzdety-brzuch-bulgotanie-i-uczucie-przelewania

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.