Co może znaczyć znacznie powiększony GGTP?

Dzień dobry O czym może świadczyć znacznie podwyższony GGTP ? ASPAT, ALAT i bilirubina w normie, natomiast GGTP wynosi 345 U/l. Sześć lat temu doznałem krwiaka mózgu w lewym płacie skroniowym (utrata przytomności z poprzedzającą afazją), następnie stwierdzono padaczkę poudarową (3-krotne EEG z nieprawidłowymi zapisami w odstępach rocznych). Od chwili incydentu zażywam Atoris (stwierdzono hipercholesterolemię, ale od czasu, gdy ten lek zażywam poziom trójglicerydów mieści się w górnej granicy). Oprócz tego do ubiegłego roku zażywałem Tegretol a obecnie Levetiracetam zaczynając od 1 g/dobę, następnie 2 g a od 2 miesięcy maksymalną dawkę 3 g/dobę. Napady typu grand mal pojawiają się średnio 1 raz w miesiącu (bez żadnych zwiastunów; wielokrotnie upadałem na twarde podłoże jednak KT głowy oprócz bliznowca nie wykazało innych uszkodzeń). Ponadto zażywam lek na nadciśnienie, co sprawiło, że ustały bóle głowy (przed powstaniem krwiaka niemal każdego dnia zażywałem silne leki przeciwbólowe). Nie piję kawy od ponad 8 lat, nie palę papierosów i nie spożywam alkoholu (sporadycznie podczas uroczystości lampkę wina musującego lub wina czerwonego). Będę zobowiązany za podpowiedź, co może być przyczyną wysokiego GGTP; czy może mieć na to wpływ lek przeciwpadaczkowy ? Zaznaczę, że badań na wirusowe zapalenie wątroby nie było nigdy wykonywane.

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Może być wiele przyczyn. Proszę skonsultować się z hepatologiem.