Co oznacza ten ból brzucha po gastroskopii?

Dzień dobry, dziś (tj. 25.03.2021 r.) o godz. 12:00 miałam wykonywaną gastroskopię. Minęło 9 h, jednak mnie wciąż boli brzuch. Zwłaszcza jak stoję czy siedzę. Ból nasilił się również po posiłku. Czy jest to normalne uczucie?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

opisywane przez Panią odczucia są normalne, zwłaszcza kilka godzin po wykonanym badaniu.

Delikatny ból lub dyskomfort po gastroskopii może być odczuwany nawet do dwóch, trzech tygodni. Dolegliwości te mogą być związane z podrażnieniem po badaniu endoskopowym i powinny same ustąpić. W tym czasie można stosować lekkostrawną dietę, która nie będzie dodatkowo obciążała żołądka.

Powikłania po gastroskopii nie zdarzają się zbyt często. Zaliczyć do nich można przedziurawienie ściany przewodu pokarmowego lub powikłania sercowe i płucne. Niepokojące są smoliste stolce lub krwawienie z przewodu pokarmowego, które wymaga natychmiastowej interwencji lekarza.

W naszym serwisie pojawiały się już pytania o samopoczucie po gastroskopii. Oto kilka z nich wraz z odpowiedziami ekspertów: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-wymiotuje-po-gastroskopii, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-zoladka-po-badaniu-endoskopowym-i-pobraniu-wycinkow.

Więcej informacji o gastroskopii, jej przebiegu, wskazaniach oraz przeciwskazaniach przeczyta Pani w naszym artykule dostępnym pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/gastroskopia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.