Co oznacza ten wynik TK nadgarstka?

Dzień dobry. Od dłuższego czasu boli mnie nadgarstek,praktycznie nic nie mogę zrobic tą ręką.rtg nic nie wykazał, a dziś odebrałem opis tk:"cechy obecności zaznaczonych zmian zwyrodnieniowych w postaci sklerotyzacji podchrzęstnej powierzchni stawowych w stawach promieniowo-nadgarstkowym i miedzynagarstkowych.Torbieliki otoczkowe w kościach nadgarstka.W zakresie kości łódeczkowatej hyperdensyjny cień 2mm-najpewniej wyspa kostna.Stan po najpewniej przebytym w czasie podwichnieciu w stawie miedzypaliczkowym dalszym palcea III.

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Bardzo dobrze, że wykonał Pan kontrolne badanie obrazowe nadgarstka, aby wykluczyć poważniejsze schorzenia. Ból w tej części ręki to częsta przypadłość, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Może to być efekt wykonywanej pracy lub przebytych w przeszłości urazów mechanicznych.

Biorąc pod uwagę Pana wynik badania tomografii komputerowej nadgarstka, można by stwierdzić, że przyczyną takich uciążliwych dolegliwości są zmiany zwyrodnieniowe w obrębie tej części stawu. Prawdopodobnie, nastąpił proces stopniowej degeneracji kości w warstwie podchrzęstnej. Może to być efekt chorób zwyrodnieniowych lub schorzeń reumatologicznych. Taka przypadłość może objawiać się nierzadko silnym bólem i sztywnieniem. Prowadzi to do dyskomfortu oraz zaburzenia prawidłowego poruszania ręką.

Według opisu można by wywnioskować, że aktualny stan może również wynikać z urazu ręki, który wystąpił w przeszłości.

Niestety, z powodu odległości, bardzo trudno ocenić Pana problem zdrowotny. Proponujemy wizytę u lekarza ortopedy lub reumatologa. Specjalista poprzez dokładną analizę zdecyduje o dalszym leczeniu, aby poprawić Pana komfort oraz zmniejszyć dolegliwości bólowe. Prawdopodobnie niezbędna będzie odpowiednia rehabilitacja, o której zdecyduje lekarz.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została zawarta w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-nadgarstka-zespol-ciesni-objawy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/nadgarstek-zlamanie-zwichniecie-zwyrodnienie-reumatyzm

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięci osobistej porady lekarskiej.