Co oznacza wynik MR kręgosłupa 63-latki?

W opisie badania rezonansu magnetycznego jest tak: Na poziomie L4/ L5 bulging krążka międzykręgowego oraz jego tylno-prawostronna przepuklina, która uwypukla się w obręb zachyłka bocznego uciskając korzeniowe nerwu rdzeniowego L5 prawego. Czy mam się bardzo bać?

Lek. Paweł Szadkowski

Zostały u pani opisane zmiany dyskopatyczne kręgosłupa lędźwiowego. Należy pamiętać, że nie każda opisywana zmiana zwyrodnieniowa daje objawy kliniczne. Relatywnie często spotyka się rozbieżności między zmianami widocznymi w badaniach obrazowych a stanem klinicznym chorego. Zależy to m.in. od możliwości kompensacyjnych kanału kręgowego. Aczkolwiek jeśli występują u pani dolegliwości bólowe o charakterze korzeniowym, badanie MR po części wyjaśnia prawdopodobną przyczynę. Sugeruję udać się do swojego lekarza prowadzącego (optymalnie neurologa) w celu dokładnej interpretacji wyniku, z uwzględnieniem pani obrazu klinicznego. Ewentualne wskazówki dotyczące dalszego postępowania lub leczenia powinna pani otrzymać po wizycie (ponieważ uzależnione są one m.in. od towarzyszących objawów).