Co oznaczają wyniki badania kręgosłupa i bóle?

Witam, Od kilka lat męcze się z bólami kręgosłupa. Jestem pod stałą opieką lekarza i fizjoterapeuty Teraz w przeciągu pół roku drugi raz ostry stan zapalny (nie mogłam wstać na nogi). Wyniki rezonansu: odwodnienie i obniżenie wysokości krążka międzykręgowego L5-S1. Wypuklina dyskowa L4-L5. Szerokopodstawna przepuklina dyskowa tylna prawa L5-S1 z uciśnięciem brzusznej powierzchni worka oponowego i prawego korzenia nerwowego w otworze międzykręgowym. Ograniczenie rezerwy objętościowej przedniej kanału kręgowego na poziomie dyskopatii. Co to dla oznacza?

Lek. Paweł Szadkowski

Zostały u pana opisane zmiany zwyrodnieniowe i dyskopatyczne kręgosłupa lędźwiowego. Należy pamiętać, że nie każda opisywana zmiana zwyrodnieniowa daje objawy kliniczne (chociaż u pana zmiany te najprawdopodobniej są odpowiedzialne za ww. dolegliwości). Relatywnie często spotyka się rozbieżności między zmianami widocznymi w badaniach obrazowych a stanem klinicznym chorego. Zależy to m.in. od możliwości kompensacyjnych kanału kręgowego. Sugeruję udać się do swojego lekarza prowadzącego (optymalnie neurologa) w celu dokładnej interpretacji wyniku, z uwzględnieniem pani obrazu klinicznego. Dalsze zalecenia i ewentualne leczenie zależą głównie od występujących objawów. Warto również skonsultować się z neurochirurgiem co do operacyjnej możliwości leczenia.