Co oznaczają podniesione leukocyty oraz OB większe niż 100?

Witam! Mój ojciec miesiąc temu trafił do szpitala na oddział reumatologiczny, wypisano go po tygodniu stwierdzając ciasnotę pod barkową. Jego stan określono jako dobry. Po dwóch tygodniach bóle strasznie się nasiliły (OB 46). Zrobiliśmy badania tzn. USG jamy brzusznej, test na boreliozę oraz badanie na prostatę. Wszystko w normie. Tydzień później ojciec znów trafił do szpitala, tym razem na oddział internistyczny. Pierwszego dnia pobrana została krew na badanie OB. Dziś przyszły wyniki. OB>100 oraz podniesione leukocyty. Lekarz zalecił wczoraj RTG dłoni. Tata poszedł do gabinetu, a pani robiąca zdjęcie pomyliła się i zrobiła prześwietlenie płuc, które tata miał robione dwa tygodnie temu. Dziś ojciec jest zapisany prywatnie na rezonans magnetyczny okolic barków. Boję się, że to może być białaczka. Co Pani o tym myśli?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Odczyn Biernackiego (OB) jest wskaźnikiem stanu zapalnego. Trzycyfrowe wartości OB są objawem niepokojącym, wymagającym pilnej diagnostyki specjalistycznej. Najczęściej takie wyniki obserwuje się w ciężkich infekcjach (w tym w zapaleniach stawów i kości), w chorobach układowych oraz chorobach nowotworowych, w tym białaczkach.

Do wykluczenia powyższych jednostek chorobowych niezbędna jest jednak analiza pozostałych wyników badań, które na pewno tata miał wykonywane.

W Pani zapytanie wkradło się niestety kilka nieścisłości i niedopowiedzeń. Przyznam, że nie rozumiem dlaczego przy ciasnocie barkowej zlecany był RTG dłoni i dlaczego tata właściwie został przyjęty do szpitala internistycznego. W Pani zapytaniu brakuje informacji na temat dotychczasowych chorób taty oraz obecnych objawów, które pozwoliły w jakikolwiek sposób zasugerować lokalizację stanu zapalnego, odpowiedzialnego za uzyskane wyniki laboratoryjne.

Pozdrawiam