Co robić z dusznością w spoczynku?

Dzień dobry, od ponad pół roku skarżę się na nasilone duszności, w spoczynku jak i przy wysiłku. Dodatkowo raz na jakiś czas pokaslywalem, był to kaszel suchy nie uciążliwy. Dodam że byłem palaczem przez ponad 30 lat i w młodości chorowałem na gruzlice. Miesiąc temu wykonałem rtg kl piersiowej: Pola plucne bez miazszowych zageszczen zmienione rozedmowo. W szczytach i polach górnych obu pluc zmiany włóknisto-marskie i zwapnienia śr do 20mm najp. poswoiste. Dodatkowo wykonałem spirometrie. Pulmonolog stwierdził pochp. ( przed podaniem środka FEV1= 41% FEV/FVC=56%, po dodaniu FEV1=52% FEV/FVV=63%) Dostalem theospirex budezonid I spiolto respinat. W między czasie w przeciągu 2 tygodni mój kaszel zmienil się na taki z odksztuszaniem wydzieliny, tak jakby mokry. Czy ta zmiana kaszlu ma związek z pochp? Lekarz przy osluchaniu nic nie powiedział. Bardzo proszę o rozszerzenie tematu.

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Dolegliwości, o których Pan pisze, mogą wskazywać na POChP, czyli przewlekłą chorobę obturacyjną płuc. Schorzenie to wiąże się z ograniczeniem przepływu powietrza przez oskrzela, a co za tym idzie zwężeniem dróg oddechowych. Występująca podczas oddychania zmiana ciśnień w klatce piersiowej, powoduje większe ograniczenie wydechu niż wdechu. Prowadzi to do rozdęcia płuc. Dochodzi wówczas do pojawienia się duszności oraz zjawiska świszczącego oddechu.

Do głównych przyczyn tej choroby można zaliczyć takie czynniki, jak: palenie papierosów, ekspozycja na pyły i substancje drażniące, a także zanieczyszczenie środowiska. Na tą przypadłość więc narażeni są głównie palacze oraz osoby wykonujące niektóre zawody, takie jak: górnicy, czy strażacy.

Podstawowymi objawami POChp są: uczucie duszności, przewlekły kaszel, świszczący oddech, ucisk w klatce piersiowej, sinica, a także spadek masy ciała.

Najważniejszym badaniem diagnostycznym potwierdzającym tą chorobę jest spirometria oraz RTG klatki piersiowej. Należy jak najwcześniej wdrożyć odpowiednie leczenie, aby zmniejszyć dolegliwości i poprawić komfort życia, ponieważ ta przypadłość nie jest do końca uleczalna.

Leczenie, które Pan stosuje jest prawidłowe, należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Pojawienie się mokrego kaszlu jest efektem aktualnej farmakoterapii.

W razie wątpliwości zalecamy ponowną konsultację z lekarzem prowadzącym, żeby ocenić dotychczasową poprawę.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/pochp-choroba-nie-tylko-palaczy

https://portal.abczdrowie.pl/przewlekla-obturacyjna-choroba-pluc

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.