Co robić z tą infekcją dróg moczowych w ciąży?

Witam jestem w 37 tyg ciazy . Wykonałam posiew z którego wyszło że mam e.coli i e facelis. Byłam u lekarza ogólnego bo nie było mojego ginekologa i przepisał mi jednorazowo monural . Wykonałam ponownie badanie ogólne ale wyszło że bakterii jest jeszcze więcej. Do swojego lekarza idę dopiero za 4 dni . Czy powinna sie zgłosić gdzieś wcześniej.?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

jeśli u kobiety ciężarnej stwierdza się bakteriomocz, wskazane jest określenie wrażliwości obecnych w moczu drobnoustrojów na leki, aby wdrożona farmakoterapia była skuteczna i nie dłuższa niż to konieczne. Skuteczne wyleczenie stanu zapalnego u kobiet w ciąży jest szczególnie ważne ze względu na dalsze powikłania. Jest Pani w 37. tygodniu ciąży, a więc szczególnie ważne wydaje się przygotowanie dróg rodnych do porodu, a zatem zniwelowanie wszelkich stanów zapalnych. Zalecony antybiotyk najwyraźniej nie spełnił swojej roli. Potrzebne wydaje się kolejne wykonanie posiewu i dobranie odpowiedniego leku. W oczekiwaniu na kolejne zalecenia powinna Pani pamiętać o tym, by pić dużo wody. Może Pani wypijać szklankę wody co pół godziny. Dzięki temu bakterie szybciej wypłyną z moczem. Warto zrezygnować z kawy i czarnej herbaty. Oprócz wody, można pić soki z owoców, zawierających witaminę C, która hamuje namnażanie bakterii.

Więcej przydatnych informacji znajdzie Pani w artykułach pod linkami:

https://portal.abczdrowie.pl/bakterie-w-moczu-badanie-ogolne-bakteriomocz-w-ciazy-leczenie

https://parenting.pl/zapalenie-ukladu-moczowego-w-ciazy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.