Co robić z tym uczuciem gulki w gardle przy nerwicy?

Witam. Mam stwierdzoną nerwicę lękową. Od prawie 3 miesięcy odczuwam dolegliwości jakby przytykanie, gula w gardle, lekkie pieczenie. Zrobiłam pakiet tarczycowy, morfologię, pełne badania krwi (wątroba,nerki,tarczyca z witaminami 6 miesięcy temu.Wszystko w normie. Bardzo mnie to denerwuje i martwi. Czy może to być objaw nerwicy? Jak mogę sobie poradzić z tym?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

Potoczna gula w gardle nazywana jest w terminologii medycznej globus histericus. Takie uczucie może być spowodowane nerwicą lękową. Często zdarza się, że taki stan nie jest wywołany żadnym fizycznym problemem, tylko stanem lękowym.

Pomocą w takim przypadku może się okazać zrozumienie niegroźnego charakteru takiego stanu. Nie zawsze jest wymagane specjalne leczenie globus histericus z powodu przejściowego charakteru tego symptomu, spowodowanego stresującą sytuacją. Do sposobów radzenia sobie z tym problemem należy w szczególności psychoterapia, pomocna również w leczeniu innych objawów nerwicy lękowej.

Jeżeli jednak podejrzewa Pani, że taka sytuacja może być spowodowana inną dolegliwością niż nerwica, to wskazanym jest udanie się do lekarza i wykonanie badań w kierunku między innymi: refluksu żołądka, alergii lub zmian nowotworowych w obrębie gardła i przełyku.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami w celu lepszego zrozumienia problemu:

https://portal.abczdrowie.pl/gula-w-gardle-przyczyny-badania-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-nerwicy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.