Co robić z tym złym samopoczuciem podczas przyjmowania antykoncepcji?

Dzień dobry, Od 13 dni biorę antykoncepcję i niestety mam po niej powikłania. Pierwsza antykoncepcja została odstawiona, ponieważ dostałam ostrych duszności w nocy (tabletki biore o 20.00). Oczywiście skonsultowałam się z lekarzem-ginekologiem i przepisał mi on nowe tabletki. Jednak biore je juz 3 dni i dusznosci nadal są, lecz w mniejszym stopniu (całkowicie znikly nudności, bóle jajników, senność i złe samopoczucie). Całe te duszności nie wybudzają mnie ze snu. Dostaje ich jak ktoś mnie wybudzi to dopiero zaczywam je odczuwać. Czy stres moze miec związek z tym? Ponieważ dosyć dużo go mam. Czy musze od razu odstawic antykoncepcje, czy lepiej poczekac i dopiero po paru dniach skontaktowac sie z lekarzem?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

antykoncepcja hormonalna na pewno nie powinna wywoływać aż takich działań niepożądanych. W Pani przypadku pojawiły się duszności przy pierwszym preparacie, a teraz powtarza się to przy drugim. Ponadto pojawiły się też: senność, bóle jajników oraz złe samopoczucie. W treści pytania pisze Pani także o tym, że w ostatnim czasie przeżywa dużo stresowych sytuacji. Możliwe, że to też nie jest obojętne dla Pani ogólnego stanu. Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem będzie jednak ponowna konsultacja z lekarzem. Możliwe, że trzeba będzie wykonać badania podstawowe i ewentualnie rozszerzyć je o specjalistyczne. Lekarz na podstawie wyników będzie mógł stwierdzić, jaka jest przyczyna tego stanu oraz ewentualnie zaproponować leczenie i zmianę formy antykoncepcji. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna-przeciwwskazania

https://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-tabletek-antykoncepcyjnych

https://portal.abczdrowie.pl/cala-prawda-o-antykoncepcji/5

https://portal.abczdrowie.pl/dusznosci-w-klatce-piersiowej

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.