Kiedy mam rozpocząć stosowanie antykoncepcji?

Dzień Dobry mam pytanie,zostały przepisane mi tabletki antykoncepcyjne Elin od lekarza,które miałam zacząć dopiero w pierwszy dzien przyszłego okresu czyli 29.05.2023, jednak stal się pewien problem 7.05.2023 i doszło do zbliżenia z moim partnerem,a prezerwatywa pękła we mnie.Zazylam tabletkę dzień po Escapelle i 13.05.2023 dostałam krwawień które są jak okres,myślicie ze teraz moge przyjąć moja 1 tabletkę antykoncepcyjna czy mam czekać do prawidłowej daty okresu?
KOBIETA, 18 LAT 12 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

faktycznie sytuacja, którą Pani opisuje w pytaniu nie jest do końca jednoznaczna. Według Pani relacji, jeszcze przed rozpoczęciem stosowania tabletek Elin doszło do stosunku, podczas którego prezerwatywa uległa uszkodzeniu. Aby zapobiec ciąży, przyjęła Pani tabletkę po. Najprawdopodobniej na skutek jej przyjęcia doszło do pojawienia się krwawienia. Ponadto mogła też pojawić się bolesność piersi, bóle podbrzusza czy drażliwość. Substancja zawarta w tym preparacie może prowokować takie objawy. Nie można też wykluczać, że termin miesiączki ulegnie przez to zmianie.

Dlatego też wydaje się, że konsultacja z lekarzem byłaby wskazana. Ginekolog będzie wiedział, na ile prawdopodobne jest przesunięcie miesiączki w tej sytuacji. Jeśli jest to możliwe, raczej należałoby się wstrzymać do pojawienia się okresu i od tego czasu rozpocząć przyjmowanie antykoncepcji zgodnie z ustalonym schematem. Zachęcamy zatem do rozważenia kontaktu, chociażby telefonicznego z Pani lekarzem prowadzącym. Dzięki takiej rozmowie wszelkie obawy zostaną rozwiane i będzie mogła Pani bez wątpliwości rozpocząć przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna-przeciwwskazania

https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne

https://portal.abczdrowie.pl/tabletka-72-h-po

https://portal.abczdrowie.pl/pigulka-dzien-po-cena-kiedy-stosowac-ellaone-escapelle

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.