Czy po odstawieniu antykoncepcji może pojawić się panika?

Witam , Czy odstawienie antykoncepcji hormonalnej w połowie opakowania może być przyczyną ataków paniki ? Odstawiłam tabletki antykoncepcyjne w połowie opakowania po 3 latach stosowania i po dwóch dniach zaczęły się u mnie ataki paniki , drętwienie rąk , duszności ,problemy z prawidłowym oddychaniem , ogólny niepokój który się zapetla . Wcześniej nic takiego mi się nie zdarzalo zaczęło się po odstawieniu tabletek .Czy jest szansa że to przeminie gdy organizm się oczyści ze wszystkich hormonów i unormuje i ile moze to potrwac ? Od odstawienia tabletek minęło 30 dni i ataki już są słabsze ale nadal się pojawiają . Dodam jeszcze ze mam 29 lat .

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

skutki odstawienia antykoncepcji hormonalnej raczej nie powinny mieć takiej postaci. Trudno powiedzieć, czy ataki paniki mogły mieć związek z zaburzeniem równowagi hormonalnej podczas stosowania antykoncepcji. Możliwe, że pośrednio burza, która pojawia się po odstawieniu, miała wpływ na Pani samopoczucie i pojawienie się paniki. Niemniej jednak należy obserwować organizm czy po dłuższym okresie nieprzyjmowania hormonów te ataki się będą powtarzać. Jeśli tak, to konieczna będzie rozmowa ze specjalistą z dziedziny psychologii lub psychiatrii. Panika jest u Pani dosyć mocno wyrażona w postaci lęku, duszności, drętwienia rąk problemów z oddychaniem. Z tego też powodu nie należy tych objawów bagatelizować. Na pewno trzeba będzie poszukać faktycznej przyczyny tego stanu. Jeśli będzie trzeba, to lekarz zaleci odpowiednie leczenie farmakologiczne. Dlatego też zachęcamy do konsultacji z lekarzem bądź psychologiem. Pozdrawiamy i życzymy szybkiego powrotu do dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/atak-paniki

https://portal.abczdrowie.pl/atak-paniki-charakterystyka-przyczyny-objawy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna-przeciwwskazania

https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-antykoncepcja-hormonalna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.