Co robić ze strzelaniem w kolanach?

Witam mam problem polega on na tym że podczas wyprostowania się i ściągnięcia łopatek do siebie czuję strzelanie w kościach. Nie boli mnie to bardziej rozluźnia plecy ale dziwne dla mnie jest to że mogę robić to co parę minut i czasem nawet nieświadomie ponieważ lekko je ściągnę lub się wyprostuje i odrazu strzelają.
MĘŻCZYZNA, 19 LAT 5 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

dziękujemy za zadane pytanie.

Problem „strzelających” kości jest dość powszechnym zjawiskiem i jeśli zdarza się sporadycznie, to nie powinien być powodem do niepokoju. Natomiast jeżeli strzelanie stawów powoduje ból czy dyskomfort lub towarzyszy mu obrzęk czy zaczerwienienie, powinno być skonsultowane z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Strzykanie w stawach pojawia się najczęściej podczas ruchu po dłuższym okresie unieruchomienia, np. tuż po wstaniu z łóżka. Na strzelanie stawów składa się wiele czynników, które mogą wynikać z niskiego poziomu nawodnienia organizmu, chorób o podłożu zwyrodnieniowo – wytwórczym, czy też mieć podłoże genetyczne, dotyczące specyficznej budowy stawów. Strzelanie może także oznaczać niedobór składników i substancji będących podstawowym budulcem chrząstki stawowej. Niektórzy fizjoterapeuci twierdzą, że strzelanie i trzaskanie w stawach wnika ze zjawiska określanego „kawitacją”, polegającego na tym, że w trakcie ruchu dochodzi do zmian położenia powierzchni stawowych kości i wtedy następuje gwałtowna zmiana ciśnienia płynu śródstawowego. Następnie wytwarzają się bąbelki gazu oraz wyrównuje ciśnienie, co powoduje słyszalne strzyki.

Przyczyną podejrzanych dźwięków może być także chondromalacja, czyli zubożenie i osłabienie struktury chrząstki stawowej. Jeśli opisanemu zjawisku nie towarzyszy ból czy zaczerwienienie lub obrzęk, to prawdopodobnie nie dzieje się nic złego. Jednak w razie jakichkolwiek wątpliwości powinien się Pan udać na konsultacje z lekarzem specjalistą.

Zachęcamy do zapoznania się z podobnymi zagadnieniami zawartymi w linkach poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/strzelajace-stawy-jaka-moze-byc-przyczyna

https://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-strzelania-w-kolanach-zobacz-jakie-choroby-moze-oznaczac

https://portal.abczdrowie.pl/kolano-kinomana

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.