Kobieta

Witam! jakiś czas temu wykryłam u siebie guzek w prawej piersi. Wczoraj byłam na badaniu USG i dopiero za kilka dni będę mieć wizytę u lekarza, żeby pokazać wynik USG, i wtedy dopiero lekarz powie mi co dalej. Lekarz radiolog, który wykonywał mi wczoraj badania USG, stwierdził, że guzek na pewno będzie do wycięcia, bo jest duży i że konieczna jest biopsja. Oto opis wyniku badania USG: "Nie stwierdza się obecności powiększonych węzłów chłonnych w dołach pachowych. W sutku prawym a KGZ owalny hypoechogeniczny guzek o wymiarach 27/19 mm - najpewniej FA - wskazane wykonanie BAC. Poza tym sutki o budowie gruczołowo-tłuszczowej bez zmian ogniskowych. Przewody mlekowe nieposzerzone. Skóra właściwa niezmieniona". Niestety nie bardzo rozumiem, co oznacza ten opis, co to jest hypoechogeniczny guzek? Co znaczy najpewniej FA? Czy to może być rak, czy raczej jakiś włókniak lub torbiel? Mam dopiero 22 lata, i strasznie się boję, że to może być rak... Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Witam serdecznie!

Gruczolakowłókniak (FA) to łagodny guzek piersi. Powstaje najczęściej u młodych kobiet (przed 30. rokiem życia) wskutek dużej ilości estrogenów i rozrostu tkanki gruczołowej oraz włóknistej w piersi.

Leczeniem z wyboru jest jego usunięcie (zwłaszcza gdy jest wyczuwalny), ponieważ pozostawiony - systematycznie rośnie i może osiągać duże rozmiary (nawet do 5 cm), a w rzadkich przypadkach może także ulegać zezłośliwieniu.

Stanami sprzyjającymi szybszemu wzrostowi guza jest m.in. ciąża oraz stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych.

Proszę zdać się na lekarza prowadzącego, który zaleci odpowiednie postępowanie.

Pozdrawiam serdecznie

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Onkologia – Onkologia (gr. onkos – guz) jest gałęzią medycyny, która zajmuje się nowotworami, ich rozpoznawaniem i leczeniem. Badania onkologiczne mają na celu ustalenie przyczyn występowania i mechanizmów powstawania nowotworów, a także określenie sposobów ich zapobiegania, wykrywania i metod leczenia.
  • Rak piersi – Nowotwór piersi to najczęściej występujący w Polsce nowotwór wśród kobiet. Najczęściej rozwija się u kobiet między 50. a 70. rokiem życia i to one są w grupie największego ryzyka zachorowania. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowań na raka piersi, niezbędna jest odpowiednia profilaktyka, szczególnie regularna samokontrola piersi.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach