Co znaczy ta specyficzna miesiączka?

Witam, mam pewien problem... mój okres od pewnego czasu nie jest regularny, tym razem miesiączka przyszła wcześniej i jest specyficzna. Zamiast czerwonej krwi występuje brązowa i skąpa krew. Martwi mnie to bo nigdy tak nie miałam. Dodam, że współżyję z partnerem i zabezpieczamy się. Chciałabym się poradzić, co mam zrobić w tej sytuacji?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

prawidłowy cykl menstruacyjny u kobiety powinien trwać od 25 do 35 dni. Jakikolwiek wychył od tej normy, powinien być powodem do obserwacji. W przypadku nieregularnych miesiączek, ich przyczyn można szukać między innymi w stresie, przewlekłych infekcjach intymnych, wymagających dietach czy wysiłku fizycznym.

Jeżeli chodzi o brązową krew przy miesiączce, to oznacza to, że krew jest już utleniona. Taki stan najprawdopodobniej jest spowodowany tym, że w drogach rodnych zalegają części błony śluzowej macicy i krew musi sobie utorować drogę, przez co ma dużo czasu, żeby się utlenić i zmienić kolor. Jest to stan względnie normalny, więc nie ma Pani powodów do niepokoju.

W jakimkolwiek przypadku, gdyby nie była Pani pewna stanu swojego zdrowia, a miesiączka nie była regularna, zalecamy kontakt z ginekologiem, który będzie w stanie postawić jednoznaczną diagnozę i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, który w całości jest poświęcony zagadnieniu miesiączki:

https://portal.abczdrowie.pl/problemy-z-miesiaczka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.