Co znaczy ten wysoki wynik ATPO?

Potrzebuje porady . Mianowicie mam 35 lat. Od roku czasu z powodu tsh 4,3 lekarz ginekolog przepisał mi letrox 50. Biorę 1 tab dziennie. I czekam na wizytę na nfz do endokrynologa. Na dzień dzisiejszy wizyta zostala przełożona o kolejne pol roku dlatego zrobilam badania zeby sprawdzic jakie sa wartości. Mianowicie tsh mam 3,64 (0,27-4,20). Ft4 1,13 (0,93-1,70) . Ft3 2,73 (2-4,40). Przeciwciala ATPO 427 (0,0 -34). Chciałam zapytac czy to coś poważnego ze ATPO jest tak wysokie przy czym inne wyniki są w normie.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Badanie na oznaczenie poziomu przeciwciał aTPO, inaczej przeciwciał skierowanych przeciwko peroksydazie tarczycy jest zalecane osobom, u których zachodzi podejrzenie chorób tarczycy lub po uzyskaniu wyników hormonów tarczycowych (FT3, FT4) i TSH (hormon tyreotropowy), które odbiegają od norm.

Wyników oznaczania stężenia przeciwciał anty-TPO nie interpretuje się w oderwaniu od norm podanych w wyniku badania, ponieważ ich zakres referencyjny zależy od płci, wieku pacjenta, metody badawczej przyjętej przez laboratorium. Ocena wyniku jako wysoki poziom ww. przeciwciał oznacza, że w organizmie pacjenta występuje choroba o podłożu autoimmunologicznym. Najczęściej dotyczy to schorzeń gruczołu tarczowego, jak np. Hashimoto, inaczej przewlekłe zapalenie tarczycy oraz choroba Gravesa-Basedowa. Jest to bardzo czuły wskaźnik Hashimoto, gdyż wzrost miana przeciwciał anty-TPO może pojawić się wcześniej zanim podniesie się pozom TSH i zmniejszy FT4. W sytuacji, gdy rośnie miano przeciwciał wskazana jest konsultacja ze specjalistą endokrynologiem i dalsza diagnostyka.

Istotne jest również, czy doświadcza Pani objawów charakterystycznych dla niedoczynności tarczycy. Są to dla przykładu: nadmierne wypadanie włosów, ciągła senność, przybieranie na wadze, nieregularności cyklu miesiączkowego, niska tolerancja zimna, problemy z koncentracją uwagi.

Pozdrawiam serdecznie i życzę jak najszybszej diagnozy.

Zachęcam do zapoznania z materiałami na temat chorób autoimmunologicznych:

https://portal.abczdrowie.pl/immunologia

https://portal.abczdrowie.pl/dziejesienazywo-co-to-jest-choroba-autoimmunologiczna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.