Cukrzyca a metypred

Serdecznie witam i bardzo proszę o pomoc., Od ponad ośmiu lat choruję na cukrzycę typu 1. Biorę humalog rano-3j, obiad-6j, kolacja-3j i o 22 na noc humulin N - 10j. Od tygodnia zdiagnozowano u mnie RZS. Biorę codziennie metypred 4mg. i mtx-10 na tydzień. Cukry 2 godziny po posiłkach są tragiczne (ponad 300), więc wstrzykuję kolejne jednostki insuliny. Chciałabym wiedzieć, czy przy braniu sterydów zapotrzebowanie na insulinę zwiększa się kilkukrotnie i jak w takiej sytuacji ustalić prawidłową dawkę .Mam z tym poważny problem i dlatego będę wdzięczna za każdą odpowiedź. Goraco pozdrawiam Edyta.

Szanowna Pani,

Glikokortykosteroidy zwiększają zapotrzebowanie na insulinę ponieważ powodują hiperglikemię.

Jeśli chodzi o ustalenie dawki, to powinna Pani mierzyć glikemię wielokrotnie w ciągu dnia i zapisywać, sporządzając w ten sposób tzw. profil glikemii. Ważne, by zamieścić też informację jaki upłynął czas od posiłku, jaką i ile jednostek insuliny Pani przyjęła oraz kiedy to było. Z takim profilem należy udać się do lekarza, który się Panią opiekuje.

Będzie to pomocne w ustaleniu nowych dawek. Być może jedna wizyta u lekarza nie wystarczy, ale kilka takich kontroli i powinno się udać zrobić to w miarę precyzyjnie.

Pozdrawiam serdecznie

Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.

Magdalena Mroczek

W przypadku przyjmowania sterydów zapotrzebowanie na insulinę zwiększa się, czasem nawet kilkukrotnie. Sterydy są hormonem, kótry naturalnie występuje w korze nadnerczy. Sterydy wykazują silne działanie przeciwzapalne, wykorzystywane ą m.in w leczeniu chorób autoiimunologicznych, w leczeniu alergii i stanach anafilaktycznych.

Nawet u zdrowych ludzi, u których nie zdiagnozowano cukrzycy, przyjmowanie sterydów moze prowadzić do tzw. cukrzycy sterydowej. Poziom cukru może się różnić w zależności od pory dnia, może dochodzić do spadku poziomu cukru w nocy i w związku z tym niebezpiecznego niedocukrzenia. Poziom cukru we krwi rośnie z uwagi na proces oszczędzania glukozy podczas pracy mięśni. Odbywa się właśnie za sprawą steroidów.

Ustalenie prawidłowej dawki może być trudne, powinno się ono odbywać pod kontrolą diabetologa. Jedynym wyjściem jest bardzo dokładne robienie pomiarów poziomu cukru we krwi, możliwie często. Następnie należy dobrać do tego odpowiednią dawkę insuliny. Może to wymagać kilkukrotnych wizyt kontrolnych i czasami może być dość frustrujące. W inny sposób nie da sie jednak ustawić poziomów cukru.

U osób z cukrzycą należy unikać leczenia sterydami, nie zawsze jest to jednak możliwe. Zawsze należy rozważyć potencjalne korzyści w stosunku do zagrożeń, jakie niesie ze sobą podwyższenie cukrów. Dlatego przy cukrzycy i przyjmowaniu sterydów, warto jest raz jeszcze zwrócić uwagę na dietę, nei spożywać alkoholu oraz potraw szybko podnoszących poziom cukru we krwi.